Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

30 milionów na stadion Sandecji. Podpisanie umowy w Warszawie

W Warszawie odbyło się dziś (11 stycznia) podpisanie pierwszej w kraju umowy pomiędzy Polskim Funduszem Rozwoju a Nowym Sączem i pięcioma innymi gminami z Sądecczyzny. Za około 30 mln złotych PFR stał się mniejszościowym udziałowcem spółki Sądeckie Wodociągi. W imieniu Nowego Sącza umowę podpisali prezydent miasta Ryszard Nowak i prezes spółki Janusz Adamek.
 


 

- Jesteśmy pionierami i mam nadzieję, że w nasze ślady pójdą inne samorządy, bo to jest naprawdę szansa na rozwój małych i średnich miast – mówi prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. - Nie będę ukrywał, że to pół roku ciężkiej pracy, i to zarówno z naszej strony, jak i ze strony Ministerstwa i Polskiego Funduszu Rozwoju. Jestem naprawdę zbudowany tym, że  potrafiliśmy w tak krótkim czasie przetrzeć nowe szlaki do finansowania samorządów i że to będzie kontynuowane.
 

Obecny na uroczyści podpisania umów minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że nowa strategia zrównoważonego rozwoju, jaką przyjął rząd Mateusza Morawieckiego, jest zerwaniem z tradycją wspierania wyłącznie dużych aglomeracji ze szkodą dla średnich miasta i obszarów wiejskich. Małe i średnie miasta zaczęły przez to tracić swoje funkcje gospodarcze i społeczne.
 

- Pełne wykorzystanie potencjału naszego kraju nie polega tylko na opieraniu się tylko na wzroście dużych aglomeracji, ale właśnie całego kraju – podkreślił minister. - Bardzo dziękuję samorządom Nowego Sącza i pozostałych gmin, że się zaangażowały, że nawiązały współpracę z Polskim Funduszem Rozwoju i możemy tu mówić o konkretach tej współpracy. Trafiliśmy w zapotrzebowanie – nie ukrywał satysfakcji minister Kwieciński.
 

30 milionów na stadion
 

Zrealizowanie umowy było możliwe dzięki uruchomieniu przez PFR Funduszu Inwestycji Samorządowych, a w jego ramach Pakietu dla Miast Średnich. Pierwszą umowę w Polsce podpisał Nowy Sącz wraz z Nawojową, Starym Sączem, Kamionką Wielką i Korzenną, które także mają udziały w spółce Sądeckie Wodociągi. Za zbyte 22 proc. udziałów do kasy miasta wpłynie około 30 mln złotych, do pozostałych samorządów suma pięciokrotnie mniejsza. Prezydent Nowego Sącza nie ukrywa, na jaki cel przeznaczone będą pozyskane środki.
 

- W przypadku Nowego Sącza nie będę ukrywał, że myślę o budowie nowego stadionu dla klubu sportowego Sandecja – mówi Ryszard Nowak. - To nie są pieniądze znaczone, a więc samorząd może je wydawać na to, co w danej chwili uważa za konieczne z punktu widzenia społecznego, przede wszystkim na infrastrukturę. Ważne, aby tych pieniędzy nie zmarnować.
 

PFR inwestuje w przedsięwzięcia samorządów maksymalnie na dwadzieścia lat, po tym okresie udziały wracają do spółek samorządowych. Paweł Borys, prezes PFR podkreśla, że oferta jego instytucji przyczyni się do znacznego zwiększenia dynamiki inwestycji polskich samorządów, w szczególności w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, systemów ciepłownictwa oraz rewitalizacji. W Nowym Sączu jest nieco inaczej.
 

- W ostatnich latach zainwestowaliśmy przeszło 300 mln złotych  na kanalizację i wodociągi, zresztą wspólnie z gminami ościennymi, więc takich potrzeb nie mamy. Prawie 96 procent mieszkańców miasta jest zaopatrzonych i w wodę, i w kanalizację, a pozostałe 4 procent nie mogą być zaopatrzone tylko z przyczyn technicznych. Są inne potrzeby, mam nadzieję, że uda się je zrealizować jeszcze w tym roku – kończy prezydent.
 


 

Panel dyskusyjny na zakończenie
 

Po uroczystości podpisania umów odbył się panel dyskusyjny na temat nowych perspektyw inwestycyjnych polskich samorządów. Wśród panelistów znaleźli się prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak oraz Władysław Bieda, burmistrz Limanowej, która także podpisała umowę z PFR. Prezydent podkreślił między innymi znakomitą współpracę z czterema ościennymi gminami, które także zbyły swoje udziały w Sądeckich Wodociągach. - Trudno inaczej nazwać tę współpracę, jak wzorcową – podkreślił kilkakrotnie prezydent Nowak.
 

Głównym autorem projektu pod nazwą Pakiet dla Miast Średnich jest Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Oferta PFR wzbudziła ogromne zainteresowanie, w kolejce   ustawiło się już ponad 150 samorządów z całego kraju.
 

- W związku z tym, że środki unijne się kończą, samorządy mają mniejszą możliwość sięgania po te środki, równocześnie potrzeby inwestycyjne samorządów dalej są duże, więc skarb państwa właśnie poprzez Fundusz Inwestycji Samorządowych wspiera rozwój samorządów – wyjaśnia prezes spółki Sądeckie Wodociągi Janusz Adamek.
 

Na zdjęciach widzimy dwie fazy podpisywania umowy: roboczą w siedzibie PFR i oficjalna w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych.
 

 [POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Wiesław Turek
Dodano: 2018-01-12 00:40:40