Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Jerzy Leśniak Honorowym Obywatelem Nowego Sącza

Jerzy Leśniak jest od wczoraj (21 listopada) Honorowym Obywatelem Nowego Sącza. Ten zaszczytny tytuł przyznała mu na ostatniej sesji  Rada Miasta. Przyznanie tytułu uzasadnił radnym prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
 


 

Prezydent Ryszard Nowak w pełni podtrzymał uzasadnienie do uchwały przyznającej Jerzemu Leśniakowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza. - W pełni popieram ten wniosek, jestem do niego przekonany. Z pełną odpowiedzialnością i z ubolewaniem stwierdzam, że niestety ten tytuł może być przez państwa nadany pośmiertnie – powiedział prezydent i dodał: - Jerzy był człowiekiem, który oddał swoją większą część życia pracy na rzecz Nowego Sącza. Jego dokonania są wymierne i namacalne. Życzyłbym sobie, żeby więcej było takich sądeczan, którzy taki dorobek zostawiają dla przyszłych pokoleń. Od nich  następne pokolenia powinny się uczyć - podkreślił Ryszard Nowak

 

Prezydent nawiązał też do kontekstu, w jakim przyznawany był tytuł i kontrowersjach, jakie wywołał w części sądeckich środowisk. - Wielokrotnie wspominałem i przywoływałem postać burmistrza Barbackiego. W identycznych warunkach pracował. Dzisiaj nikt nie pamięta o tych, którzy go krytykowali, ale pamiętają o nim i o jego dokonaniach – zakończył prezydent.
 

Kim był, kim pozostał
 

Jerzy Leśniak urodził się 14 sierpnia 1957 roku. Był synem Augustyna, znanego sądeckiego regionalisty i historyka. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (nauki polityczne i dziennikarstwo). Pracował przez cztery dekady w niemal wszystkich sądeckich mediach, stając się jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci naszego miasta. W swojej karierze zawodowej był rzecznikiem i pracownikiem Urzędu Miasta Nowego Sącza. Zmarł 20 sierpnia bieżącego roku, do ostatnich chwil pracując nad swoją ostatnią książką.
 

O przyznanie tytułu wnioskowały liczne lokalne organizacje społeczne, osoby publiczne i prywatne (w tym posiadacze tytułu Honorowego Obywatela)). W uzasadnieniu czytamy, że był największym w mieście, niezrównanym znawcą historii kolejnych pokoleń sądeczan. Zgromadził imponujący zbiór sandecjanów. W swojej pracy umiał łączyć wszystkie środowiska w służbie dla Nowego Sącza, był ambasadorem miasta w kraju i za granicą.
 

Jest autorem wielkiej liczby artykułów i książek, w tym fundamentalnych pozycji o Nowym Sączu, często unikatowych: Encyklopedii Sądeckiej, 101 Sądeczan i Panoramy kultury sądeckiej oraz Panoramy sportu sądeckiego. Choćby części artykułów prasowych, biogramów, opracowań, wywiadów etc. trudno nawet wymienić. Wszystkie dzieła Jerzego Leśniaka  charakteryzują się nienagannym warsztatem, pasją i miłością do ludzi miejsc, które opisuje.
 

"Z kilkudziesięciu dzieł Jerzego Leśniaka historię Nowego Sącza poznawać będą kolejne pokolenia. Niech dzisiaj ta sądecka historia odwzajemni się Jerzemu Leśniakowi i przyjmie go w panteon najwierniejszych synów" - czytamy na koniec uzasadnienia. /Fot. Jerzego Leśniaka - Piotr Droździk/
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

 

Autor: Wiesław Turek
Dodano: 2017-11-22 04:39:50