Środa, 23 czerwca 2021 r.    Imieniny obchodzą: Wanda, Zenon, Albin


Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Święto Niepodległości na osiedlu Zabełcze

Święto Niepodległości (11 listopada) na osiedlu Zabełcze odbyło się jak zwykle w patriotycznej scenerii. Świętowanie rozpoczęły zuchy i harcerze, którzy już od 9:00 brali udział w grze miejskiej pod hasłem "Melduję Niepodległość", zorganizowanej przez Komendę Hufca ZHP w Nowym Sączu. W uroczystościach uczestniczył zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.
 


 

Uroczystości rozpoczęły się zbiórką o godz. 15:00. Na początek przystrojono zabełecki kościół barwami narodowymi. Potem rozpoczęła się msza święta koncelebrowana przez ks. prałata Stanisława Świderskiego i ks. proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Zabełczu połączona z zaduszkami za zmarłych, którzy walczyli o naszą niepodległość. We mszy świętej obok zuchów, harcerzy i mieszkańców osiedla uczestniczył zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.
 

Zastępca prezydenta przypomniał, że Nowy Sącz świętuje jubileusz 725-lecia lokacji i uroczystości, podczas których oficjalnie ogłoszono św. Małgorzatę Antiocheńska patronką naszego miasta. Zwrócił także uwagę na wartość historii i naukę, jaka z niej płynie.
 

- Jak się patrzy na tę przeszło tysiącletnią tradycję narodową, a w tym naszą, sądecką, to my możemy być z siebie dumni. Bo na naszym sztandarze miejskim znajdują się trzy słowa: wierni, prawi, niewzruszeni. Niewątpliwie jesteśmy wierni, jesteśmy wierni Polsce. Przypomnę tylko te wydarzenia, kiedy to w 1311 i 1312 roku miał miejsce tak zwany "bunt krakowski wójta Alberta", a właśnie stąd, z Nowego Sącza, wyszła pomoc dla księcia Władysława Łokietka. Chroniliśmy naszą polską państwowość przed obcymi, którzy chcieli naszego tronu – stwierdził zastępca prezydenta.
 

Jerzy Gwiżdż nawiązał także do czasów znacznie nam bliższych. - To była idea, która wyszła  także z Nowego Sącza po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu, związana z Solidarnością. Ona odnosi się także do młodego pokolenia, do dziadków dzieci, które tutaj są. Byliśmy także prawi, bo bez względu na to, że nosimy na sztandarach hasło "Bóg, honor, Ojczyzna" te trzy hasła były zawsze wyznacznikiem naszych postaw. Byliśmy także niewzruszeni, bo w dziejach naszych trzymaliśmy się zawsze zasad, które odnoszą się wartości życia i stosunku do zmarłych – podkreślił zastępca prezydenta.
 

Niespodzianką była recytacja dwóch wierszy z tomiku "Moje rymy" w wykonaniu Doroty Goławskiej. Przez chwilę nazwisko autora okryte było tajemnicą, ale przewodnicząca Zarządu Osiedla Zabełcze Bogumiła Kałużny zdradziła, że jest to – Jerzy Gwiżdż. Autora nagrodziły gromkie oklaski. Muzycznym uzupełnieniem uroczystości był koncert w wykonaniu Natalii Zabrzeskiej. Pomyślano także o harcerzach i zuchach, którzy mogli zajadać się do woli słodkościami przygotowanymi przez sponsorów.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

 

Autor: Wiesław Turek
Dodano: 2017-11-14 10:14:54