Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.    Imieniny obchodzą: Łukasz, Kaja, Eugenia


Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Strategia adaptacji do zmian klimatu: dokument przyjęty

Nowy Sącz jest jednym z pięciu miast w Polsce, które posiadają strategię adaptacji do zmian klimatu. Wręczenie dokumentu odbyło się 27 października w MMC Brainville. Strategia zawiera końcowe wnioski na temat przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatycznym w naszym mieście. W imieniu prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka dokument przyjął zastępca prezydenta Wojciech Piech.
 


 

Zastępca prezydenta podziękował Instytutowi Ochrony Środowiska - Państwowemu Instytutowi Badawczemu, który przygotował Strategię. – Dziękuję za państwa zaangażowanie, które zaowocowało tym, że we współpracy z naszymi służbami udało się jeden z pierwszych pięciu tego rodzaju dokumentów w Polsce – powiedział Wojciech Piech.
 

Zastępca prezydenta dodał, że dokument jest pierwszym krokiem w kierunku działań adaptacji do zmian klimatu. – To powód do dużej dumy dla nas, sądeczan, że mierzymy się z tym problemem jako pierwsi – podkreślił Wojciech Piech. - Oczywiście, to jest pierwszy krok w tym kierunku, na razie w formie dokumentu. Chcielibyśmy, żeby ten dokument przeszedł w czyny. Zapewne będzie to rozpisane w czasie, bo tego rodzaju działania obarczone są dużym ciężarem kosztów, ale na pewno są konieczne do podjęcia. Jest to wyzwanie dla na najbliższe lata i będziemy je z całą pewnością realizować – zapewnił Wojciech Piech.
 

Pierwszym działaniem na drodze do realizacji Strategii będzie przyjęcie jej uchwałą Rady Miasta i powołanie zespołu, który będzie czuwał nad realizacją dokumentu. Zastępca prezydenta podziękował wszystkim dyrektorom wydziałów i pracownikom Urzędu Miasta, którzy uczestniczyli w spotkaniach przygotowujących Strategię. Przekazał również podziękowania dla twórców Strategii od prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.
 

Analiza zagrożeń, jaką mogą przynieść w przyszłości zmiany klimatu dla naszego miasta, na pierwszym miejscu wymieniane są wzrost temperatury oraz wzrost liczby dni ze zwiększonymi opadami. Spowoduje to wzrost zagrożenia powodziami i podtopieniami. Autorzy dokumentu podkreślają jednak, że nasze miasto jest dobrze przygotowane do działań adaptacyjnych (monitoring stanu powietrza, system łączności, wyposażenie magazynów przeciwpowodziowych etc.).
 

Instytut Ochrony Środowiska podpowiada także w swoim opracowaniu, jak przeciwdziałać niekorzystnym zmianom klimatycznym. Ważną rolę pełni tu zieleń, która zarówno zatrzymuje wody opadowe i zapobiega podtopieniem, jak i łagodzi temperaturę. Miasto bierze także pod uwagę budowę polderów, modernizacje sieci kanalizacyjnej zbierającej wody deszczowe i wiele innych działań.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Wiesław Turek
Dodano: 2017-10-28 07:57:38