Sobota, 25 września 2021 r.    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kleofas


Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

"Gaudeamus" w PWSZ

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu po raz dwudziesty rozpoczęła nowy rok akademicki (6 października). Na uroczystej inauguracji władze samorządowe naszego miasta reprezentowali zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech i przewodnicząca Rady Miasta Bożena Jawor. Uroczystość objął honorowym patronatem prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
 


 

Na inaugurację przybyli licznie parlamentarzyści, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, rektorzy innych uczelni oraz oczywiście studenci. JM rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar szczególnie serdecznie powitał biskupa diecezji tarnowskiej Andrzeja Jeża, któremu podziękował za odprawienie mszy świętej i budującą homilię.
 

Wojciech Piech zwracając się do nauczycieli akademickich i studentów podkreślił niezwykle ważną rolę, jaką Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu pełni w mieście i w regionie. - Obecność Państwowej Szkoły Zawodowej już od 20 lat tutaj, w Nowym Sączu, poświadcza szczególny status tego miasta jako stolicy subregionu, umacnia potencjał miasta w wielu obszarach. Tę aktywność PWSZ dostrzegamy na wielu polach: rozwoju strategicznego, gospodarczego, rynku pracy, przedsiębiorczości, w sektorze organizacji III wieku i nawet w sektorze sportu – podkreślił Wojciech Piech.
 

Zastępca prezydenta zapewnił, że miasto Nowy Sącz i jego mieszkańcy są zainteresowani rozwojem uczelni i będą ją wspierać. - Chciałbym życzyć kadrze PWSZ wielu powodów do satysfakcji w trakcie tego roku akademickiego, chciałbym życzyć sukcesów naukowych studentom.  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z jej potencjałem i historią dają mi pewność, że uczelnia sprosta wyzwaniom, jakie niosą ze sobą zmiany związane z ustawą o szkolnictwie wyższym – powiedział Wojciech Piech. Założenia zmian, zawarte w liście od wicepremiera Jarosława Gowina, przedstawił Mirosław Gumulak z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 

Rektor PWSZ dr hab. inż. Mariusz Cygnar podkreślił znaczenie uczelni zawodowych na współczesnym, wymagającym rynku pracy. - Dzisiejszy dzień jest wyjątkowo szczególny, rozpoczynamy bowiem jubileuszowy rok działalności. Za nami przeszło 19 lat ciężkiej, ambitnej, ale przede wszystkim solidnej pracy – powiedział. - Pewno za rok zamkniemy pewien rozdział i zaczniemy kolejny w nowej ustawie. Ale przy wsparciu miasta i starostwa jestem przekonany, że ta uczelnia budowana na solidnych fundamentach przez wielu mądrych ludzi przetrwa i będziemy mogli dalej dla dobra miasta i regionu kształcić młodych, zdolnych ludzi – zakończył rektor.
 

Pasowanie, odznaczanie

 

Uroczystość rozpoczęła się pasowaniem na studenta I roku kilkunastu młodych ludzi, którzy najlepiej przeszli przez sito rekrutacji. Wręczono także nagrody dla najlepszych nauczycieli akademickich i studentów w minionym roku, a także nagrodę dla najlepszego sportowca PWSZ. Otrzymała ją Gabriela Mizera, bramkarka żeńskiej drużyny hokejowej KTH Krynica.
 

Warto przypomnieć, że za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda nadał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski prof. dr. hab. inż. Zbigniewowi Ślipkowi. Odznaczenie zostało wręczone wiosną tego roku w  Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Dziewięciu nauczycieli akademickich zostało wyróżnionych Medalami Komisji Edukacji Narodowej.
 

Obchodom roku jubileuszowego towarzyszyć będzie szereg interesujących wydarzeń: konferencje naukowe, sympozja i wystawy artystyczne. Kulminacyjne uroczystości odbędą się 15 czerwca 2018 roku, w przeddzień podpisania decyzji o utworzeniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.
 

3,5 tys. studentów, najwięcej na ekonomii
 

W roku akademickim 2017/2018 studenci będą się kształcić na 12 kierunkach studiów I stopnia  (w tym po raz pierwszy na kierunku "lingwistyka dla biznesu"), 5 kierunkach studiów II stopnia jednolitych studiach magisterskich na kierunku "fizjoterapia" (także po raz pierwszy).
 

Na pierwszy rok studiów I stopnia przyjęto w bieżącym roku akademickim 908 studentów, a na uzupełniające studia magisterskie łącznie  207 osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się ekonomia, pedagogika, informatyka i fizjoterapia. Łącznie w bieżącym roku akademickim na PWSZ kształcić się będzie 3448 studentów, z czego na studiach niestacjonarnych 763. Rekrutacje na niektóre kierunki nastąpią po II semestrze.
 

Łącznie mury uczelni  dotychczas opuściło 16 600 absolwentów studiów I i II stopnia oraz 2646 absolwentów studiów podyplomowych. PWSZ zatrudnia 421 osób,  w tym 290 nauczycieli akademickich.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Wiesław Turek
Dodano: 2017-10-06 18:24:27