Niedziela, 22 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Helena, Wiesława, Roma


Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Inauguracja projektu "Pierwsi Niepodlegli"

Zastępca prezydenta Wojciech Piech wziął udział w konferencji inaugurującej projekt "Pierwsi Niepodlegli". Odbywające się w tarnowskim ratuszu wydarzenie rozpoczął prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Wśród uczestników byli obecni Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys.
 

 


Zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech podziękował organizatorom za inicjatywę projektu "Pierwsi Niepodlegli". - Gratuluję i dziękuję inicjatorom za podjęcie tego ambitnego i wieloaspektowego projektu, w którym znaleźliście państwo również miejsce dla miasta Nowego Sącza - mówił Wojciech Piech. Zastępca prezydenta podkreślił, że wszystkich nas łączy pamięć historyczna, patriotyzm i odpowiedzialność za właściwy przekaz historyczny dla kolejnych pokoleń. - To znakomita okazja, aby unieść się ponad bieżące sprawy i skoncentrować się na tym, co nas łączy. To wyjątkowa okazja, abyśmy razem mogli świętować stulecie odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Jeszcze raz gratuluję podjętej inicjatywy i życzę państwu pełnej satysfakcji z udziału w dzisiejszej konferencji, a później także z realizowanego projektu - zakończył wiceprezydent Nowego Sącza.


Podczas przygotowanej przez organizatorów sesji naukowej miasto Nowy Sącz reprezentował dr Jerzy Giza, który przedstawił rolę Nowego Sącza i Sądecczyzny w drodze do odzyskania niepodległości. Wśród prelegentów znaleźli się również: prof. dr hab. Andrzej Chwalba (UJ), dr hab. Krzysztof Nowak (Cieszyn), Janusz T. Nowak (Kraków), dr Jerzy Majka (Rzeszów), Michał Siwiec-Cielebon (Wadowice), Lesław Dall (Zakopane), Wojciech Sypka (Tarnów).

Jak podkreślają organizatorzy, głównym celem projektu historycznego "Pierwsi Niepodlegli" jest skuteczne przywrócenie wspólnocie narodowej pamięci o serii niesłusznie zapomnianych zwycięskich zrywów niepodległościowych w ówczesnej Galicji i na Śląsku Cieszyńskim, dzięki którym polskie instytucje przejęły tutaj pełną władzę z rąk zaborców jako pierwsze w całym kraju, kilkanaście dni wcześniej niż w Warszawie.  

Pomysłodawcy i organizatorzy inicjatywy, to twórcy Festiwalu Niepodległości oraz Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości. Według założeń koordynatorami projektu będą samorządy lokalne i reprezentujące je instytucje, w tym muzea, szkoły oraz uczelnie wyższe.

Wszystkie informacje dotyczące projektu historycznego "Pierwsi Niepodlegli" już niebawem będą dostępne na nowej stronie internetowej: www.pierwsiniepodlegli.pl.


[POBIERZ ZDJĘCIA]


 

Autor: Krzysztof Witowski
Dodano: 2017-03-22 20:30:42