Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Młodzi architekci w Nowym Sączu

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Nowym Sączu. Przyszli architekci przestudiują najciekawsze obiekty architektoniczne w naszym mieście. Rozpoczęli od MMC Brainville. - Dziękujemy prezydentowi Nowego Sącza za możliwość zwiedzenia tych obiektów – mówią goście.


 

Wizyta odbywa się w ramach projektu unijnego "Zaprojektowany na sukces zawodowy – kompetencje zmawiane dla Architektów", realizowanego przez Politechnikę Krakowską. Projekt dotyczy ostatnich roczników studentów Wydziału Architektury PK, którzy wkrótce będą się bronić i szukać pracy. - Projekt ma na celu ułatwienie w znalezieniu tej pracy - mówi dr Krystyna Paprzyca z Wydziału Architektury PK. - W ramach projektu organizowane są wizyty studyjne i warsztaty projektowe. Jesteśmy bardzo wdzięczni miastu, że nam pomaga, że wyszło z inicjatywą współpracy w realizacji programu. W czwartek (2 czerwca) rozpoczęliśmy wizyty studyjne, a w przyszłym tygodniu rozpoczynamy warsztaty w Nowym Sączu – precyzuje dr Paprzyca.
 

W planie wizyt studyjnych znalazły się ciekawe przykłady budownictwa z przeznaczeniem handlowym i produkcyjnym. Studenci rozpoczęli pobyt w Nowym Sączu od przykładu najnowocześniejszej architektury: siedziby Miasteczka Multimedialnego MMC Brainville. - Chcieliśmy im pokazać architekturę, nie waham się tego powiedzieć, na światowym poziomie – mówi Mirosław Trzupek, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Nowego Sącza.
 

Zanim przyszli adepci architektury zwiedzili obiekt Miasteczka, zapoznali się z historią Nowego Sącza pod względem architektonicznym. Dyr. Trzupek podkreślił wyjątkowość układu architektonicznego sądeckiego Starego Miasta i wskazał na przykłady różnych stylów, obecnych w zabudowie, takich jak modernistyczna siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury czy eklektyczny ratusz. Wspomniał też o projektach architektonicznych już zrealizowanych (Miasteczko Galicyjskie), jak i planowanych (Sądecka Wenecja). - Staramy się promować wizję Nowego Sącza jako miasta o ciekawej, zrównoważonej i wkomponowanej w
zieleń architekturze
– podsumował dyr. Mirosław Trzupek.
 

Miasteczko Multimedialne zrobiło na gościach duże wrażenie. Określenie „super” było najkrótszym  podsumowaniem odczuć krakowskich studentów. Poza wyglądem zainteresowanie, co naturalne u architektów,  budziła również konstrukcja pozwalająca na pozorne zawieszenie bryły w powietrzu.
 

Współpraca między miastem Nowym Sączem a Politechniką Krakowską datuje się już od kilku lat. - Jest to współpraca bardzo owocna – ocenia dr Krystyna Paprzyca. - Chciałabym podziękować w imieniu Dziekana Wydziału Architektury  Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. arch. J. Gyurkovicha oraz w imieniu własnym panu prezydentowi Ryszardowi Nowakowi i przedstawicielom Urzędu Miasta za udostępnianie studentom możliwości obejrzenia tych obiektów. To jest nasza przyszłość i należy w nią inwestować. Ten projekt ma na celu  uświadomienie, że są miasta, gdzie budowane są obiekty unikatowej klasy i że można je realizować, właśnie poprzez ciekawe projektowanie – kończy dr Paprzyca.

 

 

Autor: -
Dodano: 2016-06-03 09:29:22