Sobota, 24 lipca 2021 r.    Imieniny obchodzą: Kinga, Krystyna, Borys


Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Lekcja Patriotyzmu Jana Karskiego - konferencja w sądeckim ratuszu

W ramach rozpoczętych Dni Karskiego, w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza odbyła się konferencja pt. "Lekcja patriotyzmu Jana Karskiego". Wśród zaproszonych gości byli członkowie najbliższej rodziny Jana Karskiego, a także bliscy osób, które w 1940 roku uratowały życie Karskiemu podczas pobytu w Nowym Sączu. W konferencji wzięli również udział: Bożena Jawor, Wiceprezydent Miasta Nowego Sącza, Grzegorz Baran, Małopolski Wicekurator Oświaty, przedstawiciele instytucji kulturalnych współpracujących przy organizacji Dni Karskiego, a wśród nich - Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Artur Franczak, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu. W konferencji wziął też udział Maciej Wierzyński, publicysta, dziennikarz telewizyjny; przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Rady Miasta Nowego Sącza, a także dyrekcja i uczniowie Zespołu Szkół Społecznych "Splot" im. Jana Karskiego.   
 


Wszystkich zgromadzonych gości i uczestników konferencji poświęconej Janowi Karskiemu powitała Beata Budzik, prezes Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego. O szczególnych okolicznościach i ogromnej wadze zorganizowanego w sali ratuszowej spotkania mówiła wiceprezydent Bożena Jawor:
- Cieszę się bardzo, że na tej konferencji naukowej i historycznej jest tylu młodych ludzi. Myślę, że będzie to dla was piękna nauka, ale jednocześnie wierzę, że wyniesiecie stąd te wartości, które będziecie realizować w swoim życiu, a które były niezwykle ważne dla Jana Karskiego. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abyśmy dzisiaj mogli tutaj posłuchać o wielkim Polaku, o jego patriotyzmie, o jego wielkiej odwadze.   
 

[Program konferencji]
 

 

Konferencję poprzedziła uroczysta Msza Święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, skąd zaproszeni goście przeszli do Zespołu Szkół Społecznych "Splot". Tam odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Karskiemu, a wcześniej odczytanie przez prezes Beatę Budzik, uchwały Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego, nadającej szkole imię znakomitego Polaka-Patrioty.
Historię powstania Zespołu Szkół Społecznych "Splot" przedstawiła jego założycielka Alicja Derkowska, a gratulacje za wybór właściwego patrona dla młodych ludzi przekazała wiceprezydent Bożena Jawor.
 


O wartościach jakie przyświecały patronowi szkoły w jego codziennym życiu mówił Jerzy Kozielewski, członek najbliższej rodziny Jana Karskiego: - Musicie świadczyć swoim życiem i swoją osobą jakim ideom służycie. Jan Karski będąc młodym człowiekiem wychowywał się w wielokulturowym społeczeństwie. Ale pamiętajcie, że młodzież nie powinna dzielić. Dlatego nie dzielcie ludzi na narodowości, na religie - dzielcie ludzi na złych i dobrych. Takimi pozostańcie do końca swojego życia. 
 

W uroczystości odsłonięcia tablicy Jana Karskiego w Zespole Szkół Społecznych "Splot" wzięli udział: członkowie rodziny Jana Karskiego, przedstawiciele władz miasta, w tym wiceprezydent Bożena Jawor, radni sądeccy, a także Grzegorz Baran, Małopolski Wicekurator Oświaty, zaproszeni goście, sponsorzy i przyjaciele oraz uczniowie szkoły. Uroczystość poprowadziła Beata Załubska, dyrektor "Splotu". 

W dniach 17-18 września w kinie Helios odbędą się projekcje filmów poświęconych Janowi Karskiemu oraz wystawa pt. "Człowiek wolności",którą będzie można oglądać do 21 września.
Dni Karskiego zakończą się rajdem młodzieży szlakami kurierów (18-19 września) i otwarciem polsko-słowackiej ścieżki edukacyjnej poświęconej epizodowi sądeckiemu wżyciu Jana Karskiego.
Więcej informacji na stronach: www.karski-nowysacz.pl oraz www.mto.org.pl.
 

Organizatorem Dni Karskiego jest Małopolskie Towarzystwo Oświatowe w Nowym Sączu. Współorganizatorem jest Muzeum Historii Polski w Warszawie. Partnerami wydarzenia są: Urząd Miasta Nowego Sącza, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Lubovnianske Muzeum w Starej Lubovni, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.
 

*****************************************

Jan Karski w czasie II wojny światowej jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego i Rządu RP na Uchodźstwie przewoził na Zachód tajne informacje o życiu okupowanej Polski. Jako jeden z pierwszych informował świat o niemieckiej polityce eksterminacyjnej wobec Żydów. Nazwisko, pod którym przeszedł do historii, było jednym z wielu pseudonimów, jakich używał, by ukryć swoją tożsamość. Naprawdę nazywał się Jan Kozielewski. Pod przybranym nazwiskiem Jan Karski - emisariusz polskiego rządu i naoczny świadek zagłady - został wysłany z misją do przedstawicieli aliantów, także do prezydenta Stanów Zjednoczonych, by opowiedzieć o niemieckim terrorze w Polsce, w tym o zagładzie Żydów. Niestety, jego rozmówcy nie byli w stanie uwierzyć w ogrom tragedii rozgrywającej się w okupowanej Polsce.
 

W 2014 roku mija sto lat od urodzin Jana Karskiego, wielkiego Polaka, obywatela Stanów Zjednoczonych, honorowego obywatela Izraela. Amerykański tygodnik Newsweek umieścił Jana Karskiego w gronie najwybitniejszych postaci XX wieku, a jego wojenną misję uznał za jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji.
 

Autor: -
Dodano: 2014-09-17 14:05:28