Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Czwartek, 22 kwietnia 2021 r.    Imieniny obchodzą: Łukasz, Kaja, Eugenia


Kategoria: Jubileusz lokacji Miasta

Dzieło życia Jerzego Leśniaka. Nowa Encyklopedia Sądecka

"Kilkanaście lat pracy, ponad 1000 stron, parę tysięcy zdjęć - oto Nowa Encyklopedia Sądecka, nawiązująca do publikacji z 2000 r., znacznie się jednak od niej różniąca, zarówno pod względem objętości, zawartości warsztatu, zastosowanej siatki haseł" - tymi słowami autor, Jerzy Leśniak, wprowadza czytelników do tego wyjątkowego wydawnictwa, które będąc dziełem jego życia, pozostawił po sobie dla wszystkich sądeczan. Promocja Nowej Encyklopedii Sądeckiej odbyła się w sali reprezentacyjnej ratusza (9 listopada) z udziałem najbliższej rodziny i władz miasta Nowego Sącza, a także zaproszonych gości. Wydarzenie, które poprowadził red. Leszek Mazan, zakończyło uroczystości z okazji 725. rocznicy lokacji Nowego Sącza. Oprawę muzyczną przygotował znakomity sądecki muzyk Tomasz Wolak, któremu wokalnie towarzyszyła Ewa Novel. 
 

 


Spotkanie rozpoczęło się od projekcji krótkiego filmu o Jerzym Leśniaku, w którym sam autor zapowiada i zaprasza na promocję Nowej Encyklopedii Sądeckiej, ale również opowiada o Nowym Sączu i jego ludziach, o tych, którzy stali się częścią tej niepowtarzalnej publikacji... Chwilę później głos zabrał prezydent Ryszard Nowak.

- Z wielką przyjemnością witam państwa, ale proszę mi wybaczyć, że nie będę zbyt długo o tym wydawnictwie mówił, bo o tym mówi sam Jerzy na kartach swoje encyklopedii - powiedział prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. - Wierzę, że to zwieńczenie jego pracy będzie dla wszystkich dowodem wartości, jaką wniósł dla miasta Nowego Sącza.

O kilkudziesięcioletniej działalności Jerzego Leśniaka, a zwłaszcza o pracy nad Nową Encyklopedią Sądecką, red. Leszek Mazan rozmawiał z wielkim przyjacielem autora, a jednocześnie recenzentem naukowym, konsultantem merytorycznym i językowym prof. Bogusławem Kołczem.

- Uświadomiłem sobie teraz, że ta encyklopedia jest taka dobra i piękna, nie tylko od strony estetycznej, ale i merytorycznej, bo była pisana "con amore", z miłością i sercem. Ona była pisana z umiłowaniem dla miasta. Zresztą, Jerzy zastanawiał się do ostatnich chwil, jak zadedykować tę encyklopedię. Pierwsze wydanie z 2000 roku zadedykował swojemu miastu i ziemi sądeckiej, na trzecim miejscu znalazła się dopiero rodzina. To dowodzi jego priorytetów - mówił prof. Kołcz. - Kiedy powstała pierwsza Encyklopedia Sądecka Jerzy już właściwie planował następne wydanie. A to następne wydanie wiązało się ze stałymi uzupełnieniami tego materiału, zgromadzonego do pierwszej edycji wydawnictwa, które przygotowywał właściwie od początku swojej pracy dziennikarskiej. Wiele razy też zastanawiałem się ile właściwie czasu miał Jerzy, aby zebrać tak wielki materiał, będący sumą współczesnej wiedzy historycznej o Nowym Sączu - kontynuował recenzent naukowy wydawnictwa. - Jurek żył pod presją czasu, terminów związanych ze składem, drukiem i korektą, a jednocześnie pracował intensywnie w Urzędzie Miasta. Był takim człowiekiem, który zawsze wszystkim służył pomocą. Kochał ludzi i można powiedzieć, że ta miłość do Nowego Sącza i właśnie do ludzi też przyczyniła się do tego tragicznego finału. Nikomu nie odmawiał. Nawet materiały, które przychodziły do ostatniej chwili przed zakończeniem wydania chciał umieszczać w tej encyklopedii.

Jednym z gości promocji Nowej Encyklopedii Sądeckiej był jej recenzent naukowy prof. Bolesław Faron z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W swoim wystąpieniu nawiązał do recenzji, o którą poprosił go Jerzy Leśniak, a która pojawiła się we wstępie do publikacji. Czytamy w niej między innymi:

"Prezentowany tutaj tom jest wynikiem benedyktyńskiej pracy jednego człowieka. Do przedsięwzięcia tego typu angażuje się zwykle liczne zespoły autorów, powstają one latami. Jest Jerzy Leśniak jako kronikarz życia miasta i Sądecczyzny swoistym fenomenem, a książka niezwykle cennym dokumentem dokonań ludzi i instytucji tej zasłużonej dla historii, gospodarki i kultury Polski ziemi".

W imieniu najbliższej rodziny Jerzego Leśniaka szczególne podziękowania za wydanie Nowej Encyklopedii Sądeckiej dla władz miasta i wszystkich współpracowników autora przekazał syn Karol.

- Niesamowicie cieszę się, że widzę państwa w takiej liczbie w tej sali ratuszowej, z którą mój ojciec związany był przez lata, jak i z całym urzędem, miastem i tą ziemią. Dziękuję za przybycie i za to, że wspieraliście nas w ostatnich miesiącach, abyśmy mogli dojść do punktu, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił Karol Leśniak. - Przeczytałem tą książkę równolegle z prof. Kołczem i moją małżonką, i uważam, że Jerzy Leśniak zawarł w tej publikacji gen miłości do Sądecczyzny. A geny miał silne. I uważam, że każdy z państwa, prędzej czy później zapoznawszy się z tą książką, zostanie tym genem zaszczepiony - dodał syn autora Nowej Encyklopedii Sądeckiej. - Dla Jerzego Leśniaka encyklopedia jest zwieńczeniem całego życia, w którym uczestniczyłem ja, jego cała rodzina, obserwowaliśmy to jak tworzył swoje wszystkie wydawnictwa, jak pracował, i trzymaliśmy za niego kciuki, żeby wytrzymał do końca publikacji tej książki.

Na sam koniec spotkania prezydent Ryszard Nowak i wydawca dzieła Wojciech Golachowski, właściciel Drukarni GOLDRUK, wręczyli pierwsze egzemplarze Nowej Encyklopedii żonie Jerzego Leśniaka - Lucynie, a także obecnym podczas spotkania Honorowym Obywatelom Miasta Nowego Sącza: Kazimierzowi Pazganowi i Krzysztofowi Pawłowskiemu.

W uroczystej promocji Nowej Encyklopedii Sądeckiej wzięli również udział między innymi: zastępcy prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż i Wojciech Piech, sekretarz miasta Edyta Brongiel, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Bożena Jawor i wiceprzewodniczący Tomasz Cisoń, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, prof. Feliks Kiryk, przewodniczący kolegium redakcyjnego "Rocznika Sądeckiego" oraz radni miejscy, rodzina, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Nowego Sącza.


[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Krzysztof Witowski
Dodano: 2017-11-10 08:25:36