Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.    Imieniny obchodzą: Agnieszka, Czesław, Szymon


Kategoria: Inwestycje

Otwarcie nowych pracowni w CKZ

Prezydent Ludomir Handzel wraz z dyrektorem CKZ dr inż. Markiem Aleksandrem i radnym Grzegorzem Ledzińskim otworzyli pracownie obrabiarek sterowanych numerycznie oraz mechatroniki przemysłowej. Otwarcie nowych pracowni to odpowiedź na zapotrzebowanie na fachowców na rynku pracy.

Prezydent Ludomir Handzel wraz z dyrektorem CKZ dr inż. Markiem Aleksandrem i radnym Grzegorzem Ledzińskim przecina wstęgę do nowej pracownii

- Cieszę się, że odbudowujemy szkolnictwo zawodowe. Jestem przekonany, że wiedza, którą uzyskują w tym miejscu uczniowie jest użyteczna. Nasz sądecki rynek pracy czeka na takich ludzi – powiedział prezydent Ludomir Handzel.


- Myślę, że sprostamy zapotrzebowaniu naszego lokalnego rynku pracy – dodał dr inż. Marek Aleksander, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Nowym Sączu.


- Gratuluję całemu gronu dydaktycznemu Centrum Kształcenia Zawodowego. Otrzymuję od uczniów wiele pozytywnych opinii na temat tej placówki. Cieszy również dobra współpraca z podmiotami prywatnymi. Życzę kolejnych sukcesów – mówił radny Grzegorz Ledziński.

zdjęcie nowej pracownii obrabiarek sterowanych numerycznie oraz mechatroniki przemysłowej


Pracownie wyposażone są w nowoczesny specjalistyczny sprzęt oraz pomoce naukowe, o parametrach odpowiadających najnowszym standardom obowiązującym na rynku. W nowoczesnej pracowni obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, oprócz obrabiarek dydaktycznych znajduje się w pełni przemysłowa tokarka Venus 200 sterowana systemem Fanuc. Kompleksowe wyposażenie zapewniają pulpity sterownicze do nauki programowania i obsługi obrabiarek oraz stanowiska komputerowe wraz z zainstalowanym specjalistycznym oprogramowaniem AutoCAD, EdgeCAM, Mechanical Desktop, Autodesk Inventor, Solid Works, Sinumeric, Fanuc.

W pracowniach mogą się odbywać zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w zakresie projektowania, programowania i obsługi obrabiarek CNC. Umiejętności praktyczne z tego obszaru należą do jednych z pożądanych przez pracodawców. Centrum dzięki powstaniu nowej pracowni CNC, stało się ośrodkiem kształcenia i inicjatywy dydaktycznej, umożliwiającym zdobycie kwalifikacji i uprawnień zawodowych na potrzeby rynku pracy.


W pracowni mechatroniki przemysłowej znajdują się stanowiska montażowe umożliwiające wykonywanie projektów z zakresu montażu i diagnostyki elementów automatyki i mechatroniki, w szczególności z zastosowaniem regulatorów PID, sterowników PLC, czujników przemysłowych, mikrosilników, robotów, urządzeń pneumatycznych i rzadko spotykanych w szkołach, urządzeń elektrohydraulicznych. Oprócz wykonywania projektów z zastosowaniem układów rzeczywistych, uczniowie mają możliwość wirtualnego konstruowania i badania układów przy pomocy bogatej bazy programów symulacyjnych takich, jak Circuit Makrer, Crocodile Technology , ArduinoUno, FluidSim, LogoSoft Comfort, COSIMIR Educational. Pracownia ta zawiera rekomendowane przez MEiN zestawy urządzeń i układów automatyki, pomiarów przemysłowych, symulacji procesów automatyki oraz sterowników programowalnych mających zastosowanie dla zawodu technik automatyk, technik mechatronik, technik elektronik, technik informatyk.
Kształcenie będzie się odbywać według schematu: dokumentacja techniczna, projekt, symulacje, montaż i programowanie zaawansowanego systemu automatyki przemysłowej.

               

Autor: Biuro Prasowe UM/JP
Dodano: 2021-02-22 15:00:56