Poniedziałek, 27 września 2021 r.    Imieniny obchodzą: Wincenty, Justyna, Justyn


Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość - I edycja

Urząd Miasta Nowego Sącza wspólnie z Wyższą Szkołą Biznesu - NLU w Nowym Sączu oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Integracji Środowisk Akademickich „ORION” w Nowym Sączu od lutego br. realizował projekt pn. "Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość" skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych działających w Nowym Sączu oraz szkół partnerskich WSB-NLU w Nowym Sączu. W ramach projektu przeprowadzono cykl otwartych wykładów, konkurs pn. MOJA SZKOŁA – TWÓJ SUKCES oraz spotkania z przedsiębiorcami.

Misją wydarzeń była promocja przedsiębiorczości, kształtowanie postaw przedsiębiorczych oraz rozpowszechnianie wiedzy o przedsiębiorstwach działających w naszym regionie wśród młodzieży.

  


  

"Przepis na sukces w biznesie"

Ponad 300 uczniów nowosądeckich szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w wykładzie Romana Kluski, który był zwieńczeniem całego cyklu wydarzeń pod hasłem: WŁĄCZ MYŚLENIE. POSTAW NA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ. Wykład odbył się 28 maja br. w auli Wyższej Szkoły Biznesu – NLU w Nowym Sączu,

Pierwsze zdanie wykładu brzmiało „Każdy z was może osiągnąć sukces i spełnić swoje marzenia”. Następnie przez półtorej godziny gość omówił najważniejsze jego zdaniem czynniki sukcesu w biznesie. Prezes Kluska opierając się na swoich doświadczeniach przekonywał, że na starcie wyjątkowo wnikliwie należy przeanalizować warunki prawne, finansowe oraz trendy w branży, w której planujemy działać. Zapewniał młodzież, że w biznesie nadal jest wiele niezagospodarowanych obszarów, które mogą zapewnić sukces niejednemu przyszłemu przedsiębiorcy.
Słuchacze usłyszeli również jak niezwykle ważna w biznesie jest etyka, opieranie się na wartościach i uczciwość względem siebie, wobec współpracowników i klientów. Równie istotne wg Romana Kluski czynniki sukcesu w biznesie to umiejętność współpracy i duża odporność na stres.
Po uważnym wysłuchaniu wykładu uczniowie mogli rozpisać wzór na sukces w biznesie jako sumę nauki, pracy, etyki i spokoju w sytuacjach stresowych.

Na zakończenie organizatorzy spotkania: Magdalena Januszek-Gródek – dyrektor Wydziału ds. Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Nowego Sącza oraz Patryk Wicher - Prezes Stowarzyszeniem na Rzecz Integracji Środowisk Akademickich „ORION” zaprosili młodzież do udziału w kolejnej edycji projektu WŁĄCZ MYŚLENIE. POSTAW NA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z 10 nowosądeckich szkół ponadgimnazjalnych pod opieką nauczycieli,  Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Informatyki – Marcin Poręba oraz zaproszeni goście m.in. Bogusław Kołcz - dyr. Akademickiego Liceum i Gimnazjum im. Króla Bolesława Chrobrego, Józef Pyzik – Prezes Kongregacji Kupieckiej  Zrzeszenia Handlu i Usług, Michał Mółka - dyr. Biura Poselskiego Posła Andrzeja Romanka oraz Bożena Damasiewicz i Katarzyna Tomoń reprezentujące Fundację „Pomyśl o Przyszłości”.

 

         
 

 


 

Wykłady

Zakończył się cykl wykładów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych organizowanych w ramach projektu WŁĄCZ MYŚLENIE. POSTAW NA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ. Wykłady prowadzone były przez wykwalifikowaną kadrę nauczycieli akademickich Wyższej Szkoły Biznesu – NLU w Nowym Sączu oraz specjalistów/praktyków posiadających doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla młodzieży szkolnej. Tematem wykładów była szeroko rozumiana przedsiębiorczość. Omówione zostały takie zagadnienia jak podatki i ubezpieczenia, podstawy rachunkowości, jak założyć działalność gospodarczą, komunikacja interpersonalna, aspekty teoretyczne i praktyczne tworzenia kampanii reklamowej. W 6 wykładach odbywających się od 16 lutego do 20 kwietnia br. udział wzięło blisko 400 uczniów. Wykłady odbywały się w ramach zajęć pozaszkolnych w wybrane soboty. O uczestnictwie w nich decydował uczeń. Uczniowie, którzy wzięli udział w co najmniej 4 wykładach otrzymali od Prezydenta Miasta Nowego Sącza certyfikat potwierdzający ich zaangażowanie w rozwój osobisty. Certyfikaty otrzymało 112 uczniów.
 

do góryKonkurs MOJA SZKOŁA – TWÓJ SUKCES

Reklama radiowa, hasła promocyjne, filmy, teledyski, remiksy znanych utworów muzycznych, plakaty, ulotki, wywiady i sondy uliczne – to wszystko zaprezentowali uczniowie sądeckich szkół ponadgimnazjalnych w dniu 25 kwietnia br. podczas uroczystej gali wręczania nagród w konkursie pn. MOJA SZKOŁA – TWÓJ SUKCES, która odbyła się w WSB-NLU w Nowym Sączu.

Galę otworzył dr Dariusz Woźniak – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Informatyki WSB-NLU w Nowym Sączu, kolejno głos zabierali gratulując uczestnikom i laureatom: dr Jerzy Choroszczak - prorektor ds. studenckich WSB-NLU w Nowym Sączu, Magdalena Januszek-Gródek – dyrektor Wydziału ds. Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Nowego Sącza oraz Patryk Wicher - Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Środowisk Akademickich „ORION” i Radny Miasta Nowego Sącza.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w ramach konkursu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy projektowali kampanię promocyjną swojej szkoły. Ostatecznie w konkursie złożono 13 projektów, a laureaci podczas gali zaprezentowali efekty swojej pracy. Uczniowie wykazali się wielką kreatywnością, aktywnością i przedsiębiorczością, i co wielokrotnie podkreślali organizatorzy i zaproszeni goście - młodzież z pasją wzięła sprawy swoje ręce.

Po prezentacjach młodzieży, kapituła konkursowa w składzie: dr Dariusz Woźniak, dr Marek Rutkowski - Kierownik Zakładu Marketingu WSB-NLU w Nowym Sączu, Józef Klimek – dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza, Michał Kądziołka – przewodniczący Zarządu Osiedla Dąbrówka w Nowym Sączu, Michał Mółka - Zastępca Prezesa Zarządu ds. administracyjnych Stowarzyszenia na rzecz Integracji Środowisk Akademickich "Orion" ogłosiła werdykt.

Decyzją Kapituły przyznane zostały następujące nagrody:

  • GRAND PRIX – Anna Głąbowska, Jakub Jurowicz, Gabriela Gieniec, Krzysztof Plata, Maja Rzebka, Aneta Stawiarska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej
  • I miejsce – Zbigniew Sułowicz, Daniel Bieniek, Łukasz Kmak, Paweł Kosiński, Laura Gajdosz, Monika Zając z Zespołu Szkół Nr 3 im. B. Barbackiego w Nowym Sączu
  • II miejsce – Patrycja Feryńska, Klaudia Fugas, Klaudia Janczura, Sylwia Waśko z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej
  • III miejsce – Magdalena Dziedzina, Monika Pustułka, Anna Wolak z Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu
  • Wyróżnienie - Anna Gruszczyńska, Anita Wójcik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej
  • Wyróżnienie - Dominika Pajor, Anna Orłowska, Agnieszka Poręba, Paulina Tokarczyk, Bartosz Bednarek z Zespołu Szkół Nr 4 w Nowym Sączu

Laureaci otrzymali książki, gry, gadżety elektroniczne, słodycze oraz bony zapewniające zniżkę na cały tok studiów w WSB-NLU w Nowym Sączu. Nagrody ufundowali: Ryszard Nowak - Prezydent Miasta Nowego Sącza, Jerzy Gwiżdź - Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza, Andrzej Romanek - Poseł na Sejm RP, Arkadiusz Mularczyk - Poseł na Sejm RP, Józef Pyzik - Prezes Zarządu Kongregacji Kupieckiej Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu, Patryk Wicher - Radny Miasta Nowego Sącza oraz Wyższa Szkoła Biznesu - NLU w Nowym Sączu.

Na zakończenie organizatorzy zaprosili młodzież do udziału w kolejnej edycji konkursu w roku 2014, a w najbliższym czasie na długo oczekiwany wykład Romana Kluski, który odbędzie się 14 maja br., godz.12.00 w auli WSB-NLU w Nowym Sączu. 

 

              
             

do góry Spotkania z przedsiębiorcami

11 kwietnia br. odbyło się pierwsze spotkanie młodzieży z przedsiębiorcą organizowane w ramach projektu „WŁĄCZ MYŚLENIE. POSTAW NA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”. Uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego SPLOT w Nowym Sączu spotkali się z przedsiębiorcą – Panem Mirosławem Witkowskim, właścicielem Agencji  Artystycznej „MW”, finalistą popularnego programu telewizyjnego The Voice of Poland, uczestnikiem programu X-Factor oraz laureatem wielu nagród i wyróżnień.
Przedsiębiorca podzielił się z uczestnikami spotkania swoimi doświadczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej w branży muzycznej. Opowiedział o początkach swojej kariery oraz zaznaczył jak ważne jest, aby prowadzenie własnego biznesu miało związek z życiową pasją. Przekonywał młodzież, że obecnie założenie firmy jest łatwiejsze, niż przed laty. Największą ciekawość wśród uczniów wzbudziła projekcja jego występów scenicznych, w szczególności udział w znanych programach telewizyjnych. Młodzież miała również okazję usłyszeć na żywo jego umiejętności wokalne, jak również poznać prawidłową technikę emisji głosu.

Ze strony organizatora projektu w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wydziału ds. Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Nowego Sącza – Pani Magdalena Januszek-Gródek oraz Pani Iwona Długosz. Organizatorzy projektu dziękują Panu Mirosławowi Witkowskiemu za udział w spotkaniu z młodzieżą. Mają nadzieję, że za kilka lat niektórzy uczniowie pójdą w ślady Pana Witkowskiego i z powodzeniem będą prowadzić własne przedsiębiorstwa, a w przyszłości wezmą udział w podobnym spotkaniu, gdzie opowiedzą o swojej drodze do sukcesu.

W spotkaniu udział wzięło ok. 50 uczniów wraz z dyrekcją szkoły i nauczycielami. Kolejne spotkanie młodzieży z przedsiębiorcą zaplanowane jest na 17 kwietnia br. w Zespole Szkół Samochodowych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Nowym Sączu.

 

           

 

17 kwietnia br. uczniowie głównie z klas o profilu technik spedytor, technik logistyk z Zespołu Szkół Samochodowych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Nowym Sączu spotkali się z Przedsiębiorcą Panem Janem Załubskim, Prezesem Zarządu Zet Transport Sp. z o.o. Firma ta działa na rynku TSL od 1993 roku. Od początku istnienia jej domeną jest transport międzynarodowy i zarządzanie procesem logistycznym.
Na początku spotkania Pan Jan Załubski przybliżył uczniom profil reprezentowanej firmy oraz jej strukturę organizacyjną. Zaznaczył o jej bezpośredniej obecności na rynku austriackim, słowackim i ukraińskim. Wskazał, że jednym z czynników gwarantujących sukces przedsiębiorstwa jest przyjęcie odpowiedniej strategii zarządzania, która zapewnia dobre funkcjonowanie firmy w każdym aspekcie jej działalności. Pozwala to również na podejmowanie kluczowych dla firmy decyzji i zezwala na szybsze diagnozowanie problemów. W dalszej części spotkania Przedsiębiorca przekazał uczniom kilka broszur opracowanych przez Fundację „Pomyśl o przyszłości” zatytułowanych „Dlaczego w Polsce zarabiamy 4 razy mniej niż w bogatych krajach Europy Zachodniej i przestaliśmy się do nich zbliżać?”. Zachęcił uczniów do zapoznania się z broszurą, w której sformułowano 21 odpowiedzi (powodów) na tak postawione pytanie.
Organizatorzy projektu dziękują Panu Janowi Załubskiemu za udział w spotkaniu z młodzieżą, która z zainteresowaniem wysłuchała Jego prelekcji, a po jej zakończeniu zadawała liczne pytania związane z branżą transportową.
W spotkaniu udział wzięło ok. 70 uczniów wraz z nauczycielami. Ze strony organizatora projektu w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wydziału ds. Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Nowego Sącza – Pani Magdalena Januszek-Gródek oraz Pani Iwona Długosz.

 

            
 

18 kwietnia br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu odbyło się kolejne spotkanie z przedsiębiorcą, z udziałem uczniów klas pierwszych oraz Pana Wiesława Pióro, przedstawiciela firmy WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A., producenta bram garażowych i przemysłowych, ogrodzeń, stolarki stalowej i aluminiowej.
Na wstępie spotkania Pan Wiesław Pióro opowiedział młodym słuchaczom o tym, w jaki sposób zrodził się pomysł założenia własnej działalności gospodarczej przez Pana Andrzeja Wiśniowskiego, właściciela firmy WIŚNIOWSKI. Przekonywał, że warto mieć marzenia i je realizować. Pokrótce przedstawił charakterystykę firmy oraz wskazał, że na jej sukces składa się nie tylko bogaty asortyment produktów, ale przede wszystkim praca całego zespołu ludzi, tj. pracowników zatrudnionych przy produkcji, montażu, w dziale sprzedaży, itp. Wskazał także, jakie cechy powinny charakteryzować osobę przedsiębiorczą m.in. sumienność, uczciwość, pracowitość, odwaga w podejmowaniu ryzyka. W drugiej części spotkania młodzież miała okazję dowiedzieć się jak przebiega proces rekrutacji w firmie WIŚNIOWSKI, jakie oczekiwania i wymagania stawia przed nowymi pracownikami jej właściciel oraz jak ważne jest zrobienie dobrego pierwszego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Organizatorzy projektu dziękują Panu Wiesławowi Pióro za udział w spotkaniu z młodzieżą i z radością przyjmują deklarację uczestnictwa w kolejnych spotkaniach. W spotkaniu udział wzięło ok. 80 uczniów wraz z nauczycielami. Ze strony organizatora projektu w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wydziału ds. Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Nowego Sącza – Pani Magdalena Januszek-Gródek oraz Pani Iwona Długosz.

 

        
 

22 kwietnia br. uczniowie klasy Ii Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza gościli u siebie przedsiębiorcę - właściciela firmy z branży IT oraz pracowników Wydziału ds. Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Nowego Sącza - przedstawiciela organizatora spotkań. Zaproszony przez uczniów przedsiębiorca Pan Marcin Gródek dzielił się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniami na temat prowadzenia firmy. Mówił dlaczego warto zostać przedsiębiorcą. Podkreślał, że praca na własny rachunek to sposób na samorealizację zawodową, zapewnienie sobie niezależności i wpływu na własne życie. Przekonywał też młodzież, że dla odniesienia sukcesu potrzebna jest determinacja, ciężka praca i… pasja.
Uczniowie zasypali gościa pytaniami. Pytali między innymi o nisze rynkowe, w których warto zakładać firmy, co jest najtrudniejsze w napisaniu programu komputerowego, czy miał chwile zwątpienia prowadząc działalność i czy obsługując tak dużą ilość kontrahentów będzie miał czas wyjechać z rodziną na  wakacje?
W dalszej części spotkania uczniowie zostali zaproszeni do złożenia wizyty w siedzibie Wydziału ds. Przedsiębiorczości. Wówczas osobiście będą mogli się przekonać, że z formalnego punktu widzenia zostanie przedsiębiorcą jest prostsze, niż jeszcze kilka lat temu, ponieważ od 1 lipca 2011r. roku firmę można założyć przez internet, korzystając z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

Na zakończenie młodzież została zaproszona na 25 kwietnia do Wyższej Szkoły Biznesu - NLU w Nowym Sączu na galę wręczania nagród w konkursie pn. MOJA SZKOŁA – TWÓJ SUKCES. Uczniowie szkoły w ramach konkursu  projektowali kampanię promocyjną swojej szkoły i z niecierpliwością oczekują na decyzję kapituły konkursowej. 


           

 

22 kwietnia br. uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. KEN w Nowym Sączu spotkali się z Prezydentem WSB - NLU Panem dr Krzysztofem Pawłowskim, założycielem oraz wieloletnim rektorem WSB - NLU. Pan Rektor zapoznał zebranych uczniów z historią związaną z założeniem i zarządzaniem powstałą przed 20 laty WSB –NLU w Nowym Sączu. W czasie swojego wystąpienia zaproszony gość podkreślał, iż w chwili tworzenia innowacyjnych projektów trzeba poświęcić wiele czasu i energii, aby uzyskać sukces. Ponadto podkreślał, że bardzo ważnym elementem są współpracownicy oraz kompetentni doradcy.
Jak wspominał dr Pawłowski miał on bardzo duże szczęście do poznawania ludzi odważnych i zaangażowanych, którzy pomagali mu w tworzeniu i zarządzaniu firmą. Po zakończeniu wystąpienia uczniowie zebrani na auli szkolnej zadali kilkanaście pytań na które Pan Prezydent Pawłowski udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
Na prośbę uczniów zaproszony gość przedstawił również historię powstawania projektu Miasteczka Multimedialnego. Podkreślał, że jest to kolejny „szalony” projekt w którego powstanie na początku nikt nie wierzył, jak dodał podobnie było z WSB – NLU, jednak jak wspomniał jest człowiekiem upartym, który nigdy się nie podaje.

Organizatorzy projektu dziękują Panu dr Krzysztofowi Pawłowskiemu za udział w spotkaniu młodzieżą, która z zainteresowaniem wysłuchała Jego prelekcji. W spotkaniu udział wzięło ok. 90 uczniów wraz z nauczycielami. Ze strony organizatora projektu w spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Stowarzyszenia Na Rzecz Integracji Środowisk Akademickich „ORION” – Pan Patryk Wicher.


     
 

4 czerwca br. Przedsiębiorca – Pan Marcin Gródek właściciel firmy z branży IT, ponownie spotkał się z młodzieżą, tym razem z uczniami Zespołu Szkół Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu. Witając uczniów przekazał im, że „firmy to nie tylko Fakro, Koral, Wiśniowski, ale również Pan w taksówce, czy Pani na rynku maślanym”. Chciał przez to pokazać, że firma nie musi być duża, aby odnieść sukces. W trakcie swojego wystąpienia zaproszony Przedsiębiorca szerzył prawdy i obalał mity na temat własnej działalności gospodarczej. Mówił dlaczego warto zostać przedsiębiorcą. Przedstawił uczniom jakimi cechami charakteru powinien odznaczać się przyszły przedsiębiorca oraz w jaki sposób należy postępować, aby odnieść sukces, a mianowicie: robić to co się lubi, nie bać się ryzyka, zdobywać wszechstronną wiedzę, szanować swoich pracowników, dostawców czy klientów, a w przypadku niepowodzeń – „winy szukać u siebie, a nie u innych”. Pan Marcin Gródek podsumowując spotkanie przekonywał, że warto założyć firmę, aby „zmieniać świat i czerpać satysfakcję z tego co się na co dzień wykonuje”.
Po spotkaniu uczniowie przygotowali dla gościa pytania, które nawiązywały do tematyki obecnie prowadzonych zajęć z przedsiębiorczości, tj. jak dobrze przygotować dokumenty aplikacyjne oraz na co pracodawcy zwracają uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracownikiem.
W spotkaniu udział wzięło ponad 90 uczniów z nauczycielem oraz przedstawiciele Wydziału ds. Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Nowego Sącza.

 

             

 

11 czerwca br. odbyła się ostatnia lekcja z przedsiębiorczości. Tym razem uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu gościli u siebie Pana Jana Załubskiego Prezesa firmy ZET TRANSPORT Sp. z o.o.
Gość mówił dlaczego warto zostać przedsiębiorcą. Podkreślał, że praca na własny rachunek to sposób na samorealizację zawodową, zapewnienie sobie niezależności i duża satysfakcja. Przyznał jednak, że biznes wiąże się z dużym stresem i każdy przedsiębiorca musi znaleźć sposób żeby sobie z nim radzić – on w każdej wolnej chwili uprawia sport.

Zaproszony przez uczniów przedsiębiorca dzielił się z młodzieżą swoja wiedzą i doświadczeniami na temat prowadzenia firmy. Opowiadał o systemach zarządzania, o wykorzystaniu nowoczesnych technologii w prowadzeniu dużej międzynarodowej firmy transportowej jaką jest ZET TRANSPORT, jednak mocno podkreślił, że zawsze najważniejsze jest logiczne myślenie - czyli człowiek. 

Uczniowie zasypali gościa pytaniami. Pytali między innymi jak godzi życie rodzinne z zawodowym, czy prowadzenie firmy jest spełnieniem jego marzeń, ile zarabia prezes, a ile kierowca, jak firma przetrwała kryzys, jak wygląda rekrutacja i czego wymaga się od nowych pracowników?

Pytań było o wiele więcej, gdyż w spotkaniu uczestniczyło ok. 90 uczniów z klas: Ia, Ib, Ie, Io z nauczycielami przedsiębiorczości i Panią Agnieszką Dzikowską wicedyrektorem szkoły. Na zakończenie, dziękując za ciekawe spotkanie  młodzież wręczyła gościowi słodki upominek.

 

             
 

Spotkanie z przedsiębiorcą - wyniki badań 

do góryOrganizatorzy: