Piątek, 23 lipca 2021 r.    Imieniny obchodzą: Brygida, Apolinary, Bogna


Kategoria: Budowa nowego mostu heleńskiego

Zapowiedź zamknięcia mostu heleńskiego dla ruchu kołowego i pieszego

7 maja o godzinie 9:00 nastąpi zamknięcie mostu heleńskiego. Zostanie on wyburzony, a na jego miejscu powstanie nowy most oraz nowe ronda po jednej i drugiej stronie Dunajca. Zapowiada się sporo utrudnień, ale władze miasta, chcąc je zminimalizować, zapewnią transport wszystkim, którzy będą chcieli bezpiecznie przedostać się z jednego brzegu rzeki na drugi.
 


 

- Prace przy budowie nowego mostu zostały podzielone na trzy etapy – informuje Miejskiego Zarządu Dróg Grzegorz Mirek. – Mimo wyłączenia mostu w pierwszym etapie prac będzie możliwość przejazdu przez skrzyżowania ulic Bulwar Narwiku, Legionów, Tarnowska, Piotra Skargi oraz ulic Krakowska, Dunajcowi, Starowiejska. W tym czasie prowadzone będą prace związane z rozbiórką mostu, częściowo z wykonaniem podpór tymczasowych pod właściwą konstrukcję nowego mostu, przywiezione zostaną też elementy stalowe mostu.
 

Po dwóch miesiącach od zamknięcia mostu, z ruchu wyłączone też będą skrzyżowania po obu stronach Dunajca. Budowa nowych rond na tych skrzyżowaniach potrwa około trzech miesięcy, a następnie zostanie na nich przywrócony ruch drogowy.
 

- To będzie najbardziej newralgiczny moment, kiedy cały układ komunikacyjny będzie wyłączony z ruchu i możemy się spodziewać dużych utrudnień w poruszaniu się w obrębie zamkniętych skrzyżowań – mówi Grzegorz Mirek. – Trzeci etap prac związany będzie już z wykonaniem samego obiektu mostowego do czasu, kiedy zostanie on oddany do użytku. Miejmy nadzieję, że uda się jak najszybciej wykonać warstwy asfaltowe. Kiedy już one będą, być może, że uda się tymczasowo dopuścić obiekt do użytkowania dla kierowców i pieszych.

Na czas budowy nowego mostu i rond po jednej i drugiej stronie Dunajca, zostanie uruchomiony bezpłatny szynobus, kursujący między stacjami Nowy Sącz – ulica Krakowska, a Nowy Sącz – Miasto.
Szynobus każdego dnia będzie realizował trzydzieści kursów. Pierwszy kurs ze stacji Nowy Sącz – Miasto rozpocznie się o godzinie 5:50, a ze stacji Nowy Sącz – ulica Krakowska o 6:10. Czas przejazdu pomiędzy stacjami to około 5 do 7 minut.
 

Kursy szynobusa skoordynowane zostaną z kursowaniem komunikacji zbiorowej linii autobusowych 33 i 34. Na jednym bilecie MPK będzie można poruszać się na trasie w kierunku dworca MPK na trasie linii 33 i 34 dowolnym autobusem.
 

Zostanie też zmieniona trasa kursowania autobusów linii 42, 41 i 44. Linia 102 pojedzie objazdem przez obwodnicę północną w kierunku ulicy Dunajcowej.
 

Szczegółowy rozkład jazdy autobusów i szynobusów zostanie udostępniony na stronie internetowej MPK oraz tablicach na przystankach autobusowych i kolejowych.
 

Dodatkowo wzdłuż ulicy Krakowskiej - od torów kolejowych w kierunku stacji paliw, wyznaczony zostanie pas parkingowy dla samochodów osobowych, tak aby osoby korzystające z przejazdu szynobusem, mogły bezpiecznie pozostawić swoje auta.   

Projekt „Przebudowa układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa IV: Infrastruktura drogowa dla miast Działanie 4.2.: Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego.  
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]
 

 

Autor: Monika Zagórowska
Dodano: 2018-04-11 11:01:01