Sobota, 24 lipca 2021 r.    Imieniny obchodzą: Kinga, Krystyna, Borys


Kategoria: Budowa nowego mostu heleńskiego

Więcej pieniędzy na most heleński? Są szanse

Most heleński zostanie dofinansowany w 85 procentach? Starania w tym kierunku prowadzą sądeccy parlamentarzyści, którzy dziś (16. stycznia) poinformowali o tym na konferencji prasowej w ratuszu.
 

 


Deklarację w imieniu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, złożył  wiceminister finansów Wiesław Janczyk, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nowosądecko-podhalańskim. Wsparli go posłowie Józef Leśniak, Jan Duda, Edward Siarka, Arkadiusz Mularczyk i senator Stanisław Kogut. Gospodarzem spotkania był prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
 

Już mamy 24,5 miliona, a będziemy mieli 77

Jak już informowaliśmy, Miasto Nowy Sącz otrzymało z funduszy unijnych dotację w wysokości 24,5 mln złotych na budowę nowego Mostu Heleńskiego z układem komunikacyjnym po obu stronach Dunajca.
- Jednak inwestycja pochłonie przeszło 90 mln złotych, dlatego warto zabiegać o wyższe dofinansowanie, by nie obciążać budżetu miasta - nie ukrywa wiceminister. 
 

Różnica pomiędzy wnioskowanym dofinansowaniem, a otrzymanym jest znacząca, dlatego sądeccy parlamentarzyści postanowili wspomóc Nowy Sącz, stolicę swojego okręgu. - Dziś na konferencję prasową zaprosiłem wszystkich sądeckich parlamentarzystów z listy Prawa i Sprawiedliwości, gdyż przed nami bardzo ważne zadanie, realizacja następnej (po Obwodnicy Północnej) inwestycji, która w znaczący sposób rozwiązuje problemy komunikacyjne, ważne dla całego regionu. Walczymy o 77 mln  – powiedział Wiesław Janczyk. 
 


W tej sprawie minister Wiesław Janczyk przeprowadził rozmowy w Ministerstwie Finansów z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, który zapowiedział pełne wsparcie dla przedsięwzięcia przedstawionego przez Miasto Nowy Sącza. Jak stwierdzili wszyscy parlamentarzyści uczestniczący w spotkaniu w ratuszu, Nowy Sącz i Sądecczyzna zasługują na uwagę i pomoc w realizacji przedsięwzięć oraz inwestycji, które wreszcie podniosą znaczenie regionu. 
 

Na podsumowanie kwestii związanych z budową nowego mostu i układu komunikacyjnego „pod zamkiem” prezydent Ryszard Nowak powiedział: – Niezwykle mnie cieszy,  że pan minister Wiesław Janczyk i panowie parlamentarzyści zaangażowali się w pomoc przy tej inwestycji. Pomoc, bo miasto może uzyskać nie 24,5 miliona a 77 milionów – powiedział Ryszard Nowak. – Jestem przekonany, że zaangażowanie ministra Janczyka i naszych parlamentarzystów, gwarantuje otrzymanie wyższego dofinansowania. 
 

Prezydent powtórnie podkreślił, że ta inwestycja nie służy tylko Nowemu Sączowi i jego mieszkańcom, ale całej Sądecczyźnie. 
 

Szczegółowy projekt i wizualizacje każdy z nas może obejrzeć na http://www.nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/15799.
 

Ostatni czas na dofinansowanie

Wszyscy obecni na konferencji zadeklarowali wsparcie dla rozpoczynającej się inwestycji, ale również dla tych, przygotowanych na następne lata. Prezydent Ryszard Nowak podziękował parlamentarzystom. - Ja już za to, co panowie robicie w imieniu swoim i mieszkańców miasta serdecznie dziękuję i liczę na dalsze wsparcie – kończy prezydent.
 

Tuż po konferencji prasowej prezydent Ryszard Nowak powiedział, że już pracuje nad następną strategiczną inwestycją, czyli tzw. „Węgierską bis” oraz połączeniem z drogą, zaprojektowaną przez wójta gminy Chełmiec, która zamknie układ komunikacyjny północno-zachodniej części miasta. 
 

Przy okazji dzisiejszego spotkania sądeccy parlamentarzyści przedstawili również inne istotne sprawy dotyczące naszego regionu, w tym kwestię budowy tzw. „Sądeczanki”, linii kolejowej Podłęże-Piekiełko, jak również spraw związanych choćby z rekrutacją pracowników do ZUS i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, a także niezwykle ważnego przedsięwzięcia pod nazwą „Siedem Dolin” - kompleksu sportowo-rekreacyjnego, który w znaczący sposób może podnieść atrakcyjność Sądecczyzny. Parlamentarzyści zapowiedzieli również, że o sprawach podejmowanych w związku z naszym regionem, Sądeczanie będą informowani na bieżąco. 


Projekt „Przebudowa układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa IV: Infrastruktura drogowa dla miast Działanie 4.2.: Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego.  

[POBIERZ ZDJĘCIA]


Zapraszamy do obejrzenia kolejnych wizualizacji nowego Mostu Heleńskiego. Zobacz więcej grafik.
 


 

Autor: Wiesław Turek, fot. Krzysztof Witowski
Dodano: 2017-01-16 13:43:36