Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Sport

Puchar Ziemi Sądeckiej wraca do Nowego Sącza


Puchar Ziemi Sądeckiej to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów w kajakarstwie górskim. W tym roku wraca do Nowego Sącza. 18 sierpnia kajakarze będą się ścigać pod nowym mostem na Dunajcu. O sportowych wydarzeniach tegorocznego lata poinformowali prezydent miasta Ludomir Handzel, dyrektor Wydziału Sportu i Turystki Tomasz Baliczek oraz zarząd KS Start Nowy Sącz w osobach prezesa Bogusława Popieli i wiceprezesa Grzegorza Danka.
- Pamiętamy, że sport to nie tylko piłka nożna, stąd też krótki briefing dotyczący zamierzeń sportowych w najbliższym okresie - powiedział prezydent Ludomir Handzel. - Nowy Sącz kojarzy się również z kajakarstwem górskim, mamy tutaj wielkie tradycje, stąd obecność zarządu Klubu Sportowego Start, którego kiedyś też byłem zawodnikiem w nieistniejącej już sekcji piłki nożnej. Chciałbym przy tej okazji pogratulować Startowi i panu prezesowi Popieli osobiście wielkiego sukcesu - wicemistrzostwa Europy w K-1. Jak widać, daleko rozsławiamy Nowy Sącz - podkreślił z satysfakcją prezydent.

Puchar Ziemi Sądeckiej pod patronatem prezydenta Ludomira Handzla zostanie rozegrany 18 sierpnia bieżącego roku. Zawody pod tą nazwą pod raz pierwszy odbyły się w 1958 roku. Puchar rozgrywany był w różnych miejscach: pod mostem kolejowym i drogowym w Nowym Sączu, na Popradzie w Starym Sączu, na Dunajcu w Wietrznicy, a nawet na Białce w Jurgowie.

- Postanowiliśmy, że tak znacząca dla Nowego Sącza impreza musi tutaj wrócić. Obecnie nie ma tutaj super warunków do takich zawodów, porównywalnych do mistrzostw świata czy Europy, ale myślę, że będzie to dobry początek, żeby w tym pięcioleciu zbudować bazę treningową i przynosić jeszcze więcej sukcesów niż do tej pory - powiedział prezes KS Start, Bogusław Popiela.

Zawody rozpoczną się tydzień wcześniej mistrzostwami Polski młodzików, potem odbędą międzywojewódzkie zawody w tej kategorii wiekowej. Puchar Ziemi Sądeckiej będzie swego rodzaju ukoronowaniem tygodnia rywalizacji. Rozegrany zostanie pod mostem heleńskim i nieco poniżej tej przeprawy. Organizatorzy szacują, że w zawodach weźmie udział około stu zawodników w trzech kategoriach wiekowych, w tym sądeccy reprezentanci naszego kraju. Zawody będą mieć charakter międzynarodowy, organizatorzy oprócz zawodników krajowych spodziewają się kajakarzy między innymi z Czech i Słowacji. 

Sukcesy sądeczan


Sądecki klub odnosi sukcesy nie tylko w kraju, ale i za granicą, o których zawodnicy innych dyscyplin mogą na razie pomarzyć. Dariusz Popiela, prywatnie syn prezesa KS Start, zdobył na ostatnich mistrzostwach Europy w kajakarstwie górskim, rozegranych we francuskim Pau, srebrny medal.  

- K-1 jest najbardziej obsadzoną konkurencją, najtrudniej ten sukces osiągnąć, więc tym bardziej to cieszy - podkreślił prezes Bogusław Popiela. Bardzo dobrze wypadli również inni polscy zawodnicy, Klaudia Zwolińska i Grzegorz Hedwig. Z mistrzostw Polski, które odbyły się dwa tygodnie temu, reprezentanci KS Start przywieźli aż trzy złote medale. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Klaudia Zwolińska, Grzegorz Hedwig i wspomniany wicemistrz Europy Dariusz Popiela. Warto dodać, że KS Start nie spoczywa na laurach i już we wrześniu rozpocznie nabór do sekcji kajakowej. Efekty pracy z młodzieżą już widać, na dwanaście osób w kadrze Polski na mistrzostwa świata i Europy aż siedem to sądeczanie ze Startu.

To niejedyne wydarzenie sportowe tego lata. 11 czerwca odbędą się zawody pływackie dla osób niepełnosprawnych, a 17 czerwca zawody dla dzieci, obydwie pod patronatem Ludomira Handzla. Do końca czerwca można zapisywać się do sekcji szachowej w SP nr 21. Zajęcia szachowe ruszą od września, już w odnowionym Pałacu Młodzieży.

[POBIERZ ZDJĘCIA] 

         

 

 

Autor: Biuro Prasowe UM/WT
Dodano: 2019-06-05 14:17:15