Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Sport

Prezydent dał sygnał! Kolarze ruszyli do 1. etapu Karpackiego Wyścigu Kurierów

Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak dał sygnał do startu do 1. etapu Karpackiego Wyścigu Kurierów. Kolarze wyruszyli z sądeckiego Rynku i po przejechaniu 167,5 km będą finiszować w centrum Oświęcimia. Na starcie nie zabrakło kibiców kolarstwa i dopingu ze strony sądeczan.
 


- Cieszę się, że Karpacki Wyścig Kurierów wraca do Nowego Sącza i mam nadzieję, że już na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń organizowanych w naszym mieście. Dla mnie to tym większa satysfakcja, ponieważ na starcie stają młodzi zawodnicy, przed którymi wielkie kariery i mam nadzieję jeszcze wiele sportowych sukcesów - mówił tuż przed startem prezydent Ryszard Nowak. Dodał również: - To wydarzenie jest dowodem na to, że Nowy Sącz jest miastem otwartym na kolarzy i na rozwój sportu. Tak też będzie nadal. 

Ostry start organizatorzy zaplanowali na rondzie w Biczycach Dolnych. Dalej trasa wiedzie trudnymi górskim i odcinkami, na których nie brakuje odjazdów, a sama długość 1. etapu jest niemal maksymalną dla tej kategorii wiekowej (dla grupy U-23 łączna długość trasy nie może przekraczać 170 km).

Zawodnicy mają do pokonania cztery premie górskie (Pisarzowa - 503 m; Krasne Lasocice - 416 m; Mogilany - 392 m; Polanka Hallera - 310 m), a także trzy premie sprinterskie (Limanowa - 406 m; Raciechowice - 342 m; Spytkowice - 228 m).

Po finiszu w Oświęcimiu kolejnego dnia kolarze wyruszą na 2. etap Oświęcim - Jabłonka o długości 106 km, a następnie wszystkie ekipy przeniosą się na Węgry. Tam odbędzie się 3. i ostatni etap Karpackiego Wyścigu Kurierów na trasie Pápa – Veszprém  o długości 146 km.


Historia wyścigu - kim byli Kurierzy Polskiego Państwa Podziemnego

Kim byli Kurierzy Polskiego Państwa Podziemnego? Najprościej mówiąc setkami młodych ludzi, którzy przez swoje ciche bohaterstwo przyczynili się do zwycięstwa w II wojnie światowej.

Z narażeniem życia podróżowali po całej Europie dostarczając meldunki wywiadowcze dla państw alianckich o sytuacji w okupowanej przez Niemców Europie, o niemieckich obozach koncentracyjnych, o losach ludności żydowskiej, o nowych wynalazkach niemieckiego przemysłu zbrojeniowego czy w końcu o sile, dyslokacji i planach armii niemieckiej.

Z drugiej strony kurierzy przeprowadzali z terenów okupowanej Polski, przez Słowację i Węgry i dalej do krajów alianckich ludzi zagrożonych w kraju aresztowaniem i śmiercią, ludzi którzy chcieli i później walczyli z Niemcami na wszystkich frontach wojny… pod Narvikiem, Tobrukiem, Monte Cassino, Falaise czy pod Arnhem.

Bez Kurierów Polskiego Państwa Podziemnego zwycięstwo Aliantów w II wojnie światowej mogłoby być jeszcze bardziej krwawe i czasochłonne.

/www.carpathianrace.eu/

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

 

Autor: Renata Stawiarska, Krzysztof Witowski
Dodano: 2017-04-30 13:15:19