Sobota, 23 lutego 2019 Imieniny obchodzą: Polikarp, Izabela, Roma
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Małgorzata, czyli perła. VI spotkanie Małgorzat w Nowym Sączu

15 lipca w Nowym Sączu spotkają się imienniczki patronki miasta – świętej Małgorzaty. Panie noszące to imię, zostały zaproszone na wspólne spotkanie już po raz szósty przez prezydenta miasta Ryszarda Nowaka oraz sądeckie organizacje: Forum Kobiet i Europa Donna.
 

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10:30 od mszy świętej w Bazylice Kolegiackiej pod wezwaniem św. Małgorzaty. Godzinę później zaplanowano spotkanie w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza, podczas którego życzenia Małgorzatom złoży prezydent Ryszard Nowak. Każda z pań, tradycyjnie jak co roku, otrzyma od prezydenta perłowe korale.
 

W programie przewidziano też wykład o patronce Nowego Sącza świętej Małgorzacie, który wygłosi dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek, koncert arii operetkowych i musicalowych w wykonaniu Stanisława Dudy i Emilii Bernackiej, tort imieninowy i występ Zespołu Regionalnego Małe Podegrodzie.
 

 
 

Imię Małgorzata utworzone zostało od greckiego słowa margarites, stąd też oznacza "perłę".
 

Na ziemiach polskich imię to było popularne już w średniowieczu. Najpierw zapisywano je w łacińskiej formie, czyli na przykład Margareta i Margarita. Pierwsze zapiski w naszym języku, w postaci Margrzeta, datuje się na rok 1382. W kolejnych latach pojawiały się inne formy tego żeńskiego imienia: Margorzata, Margarzeta, Margorzeta, Mangorzata czy Małgorzata. Z czasem jednak imię to stawało się mniej popularne - w XIX wieku uchodziło nawet za staromodne – jednak w latach 60. XX wieku znów zyskało zainteresowanie.
 

Małgorzaty mogą świętować imieniny wielokrotnie w roku, ale chyba najbardziej popularne są te lipcowe, przypadające 13 i 20 lipca. W Nowym Sączu właśnie w lipcu organizowane są Imieniny Miasta, Jarmark św. Małgorzaty i spotkanie Małgorzat.
 

     Święta Małgorzata – patronka Nowego Sącza żyła na przełomie III i IV wieku w Antiochii Pizydyjskiej. Była córką kapłana pogańskiego, ale nawróciła się na chrześcijaństwo. Stało się to za sprawą opiekunki, która zajmowała się Małgorzatą po śmierci jej matki. W czasie trwających za panowania cesarza Dioklecjana prześladowań była torturowana i poniosła męczeńską śmierć przez ścięcie między 303 a 305 rokiem. Gdy proponowano jej małżeństwo z rzymskim namiestnikiem, odmówiła, opowiadając się za Chrystusem i podkreślając, że jej serce należy tylko do Niego.
 

Autor: Biuro Prasowe UM /MZ/ Dodano: 2018-07-02 13:49:54