Sobota, 19 stycznia 2019 Imieniny obchodzą: Henryk, Mariusz
Szukaj:

Kategoria: Wydarzenia

Zawsze wierni. Sztandar dla SP nr 16

Dziś (15 maja) Szkoła Podstawowa nr 16 w Nowym Sączu otrzymała nowy sztandar. Okazją do jego przekazania było 25-lecie nadania szkole imienia Orląt Lwowskich, ta sama rocznica utworzenia klas integracyjnych oraz 111 lat szkolnictwa w nowosądeckiej dzielnicy Zawada.
 


 

Na sztandarze wyhaftowane są słowa: zawsze wierni Tobie, Polsko. To nawiązanie do napisu, jaki znajdował się na rzeźbach dwóch lwach, symbolicznie strzegących Lwowa. Na awersie znajduje się orzeł biały na tle biało-czerwonych barw, na rewersie czerwono-granatowe barwy Lwowa z nazwą szkoły i herbami Nowego Sącza i Lwowa właśnie.
 

Fundatorom nowego sztandaru, Barbarze i Józefowi Koralom, podziękował zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż. - Na tym sztandarze są piękne słowa, odnoszące się przecież nie tylko do przeszłości, ale także do teraźniejszości i przyszłości. Użycie słowa "zawsze" to właśnie oznacza. Te słowa nawiązują do tego, co kiedyś jeden z władców polskich na początku czternastego wieku powiedział o nas, o sądeczanach. A nazwał nas imieniem "wierni sądeczanie" - mówił zastępca prezydenta.
 

Jerzy Gwiżdż nawiązał do obrony Lwowa przed Ukraińcami w 1918 roku przez lwowską młodzież, co dało początek legendzie "lwowskich orląt". - Nie wolno nam o tym zapominać, ponieważ oni wyznaczają nam kierunki naszych zachowań – podkreślił zastępca prezydenta. Uczniowie szkoły złożyli ślubowanie na sztandar, w którym przyrzekali wierność wypisanym na nim wartościom.
 

Podczas jubileuszu szkoły noszącej imię Lwowskich Orląt nie mogło zabraknąć lwowskich akcentów. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury pojawili się Szczepcio i Tońcio, a uczniowie z "szesnastki" udowodnili, że lwowscy batiarzy nadal potrafią bawić widzów. Z ekranu wysłuchaliśmy wspomnień dra Jerzego Masiora, charyzmatycznego  lwowiaka, który zaszczepił w szkole miłość do Lwowa i sztuki o lwowskiej tematyce.
 

Zobaczyliśmy także poczet dyrektorów szkoły w Zawadzie. Trzynasty to obecny dyrektor Janusz Chruślicki, któremu uczniowie zadedykowali pomysłowo zaadaptowaną piosenkę "Trzynastego” (a właściwie "Trzynastemu"). Wzruszającym momentem spotkania było obdarowanie kwiatami, które sam dostał, swojej mamy, w przeszłości także dyrektorki SP nr 16.
 

Inną zapadającą w pamięć chwilą była piosenka w wykonaniu niepełnosprawnej Natalii. Utworzenie klasy integracyjnej w szkole w Zawadzie było, jak podkreślił Janusz Chruślicki, pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w południowej Polsce i wcale nie było łatwe. Spotkanie w MOK-u było także okazją do wręczenia przyjaciołom SP nr 16 symbolicznych statuetek orła, a wyróżniającym się uczniom orlątka. Wśród wyróżnionych znalazł się zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż.
 

W uroczystości udział wzięła grupa radnych z przewodniczącym Januszem Kwiatkowskim na czele, dyrektorów innych szkół i środowisk oświatowych oraz wszystkich, którym szkoła w Zawadzie nie jest obojętna.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Wiesław Turek Dodano: 2018-05-15 20:36:43