Sobota, 19 stycznia 2019 Imieniny obchodzą: Henryk, Mariusz
Szukaj:

Kategoria: Wydarzenia

16 maja zostanie zasadzony Dąb 100-lecia Niepodległości

Dąb zostanie zasadzony na sądeckich Plantach. Drzewo przekazał Prezydent RP Andrzej Duda w czasie swojego pobytu w Nowym Sączu 2 marca 2018 roku. Był to dar dla społeczności I Gimnazjum i I Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Długosza z okazji jubileuszu 200-lecia utworzenia szkoły.
 


 

- To piękne dla szkoły, a zarazem znamienne, że szkoła obchodzi swoje dwustulecie w tym samym roku, w którym jest stulecie odzyskania niepodległości. To właśnie ta szkoła zdążyła wychować późniejszych rycerzy niepodległości – mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas pobytu w szkole 2 marca. - To, że absolwenci szkoły byli w legionach, że później osiągnęli niezwykle istotne stanowiska i w armii polskiej, i w administracji państwowej, to pokazuje jakie było tutaj w Sączu wychowanie – tak jak zawsze patriotyczne, w polskiej tradycji, w tym, co dla nas niezwykle ważne dla budowania silnego i bezpiecznego państwa.
 

Prezydent Andrzej Duda przekazując Dąb 100-lecia Niepodległości prosił, aby uczniowie zasadzili go na pamiątkę wspólnego spotkania i pamiątkę setnej rocznicy niepodległości Polski.
 

- To kontynuacja tradycji naszych przodków, którzy w szczęśliwych dniach listopada 1918 roku posadzili Dąb Wolności – wiernego świadka wydarzeń ostatniego wieku – dziękowała za ofiarowane drzewo uczennica I LO, Anna Kożuch. - Dąb Stulecia Niepodległości będzie towarzyszył swojemu starszemu bratu oraz nam sądeczanom. W kolejnych latach będzie dla nas pomnikiem głębokiej wdzięczności i pamięci.
 

Dąb zostanie zasadzony w pobliżu Dębu Wolności na sądeckich Plantach, 16 maja o godzinie 9:30.
 

Autor: Referat Komunikacji Społecznej UM /MZ/ Dodano: 2018-05-15 14:41:36