Piątek, 22 lutego 2019 Imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Nikifor
Szukaj:

Kategoria: Wydarzenia

Kształcenie zawodowe na najwyższym poziomie

Symboliczne promesy na tworzenie Centrów Kompetencji Zawodowych otrzymali dyrektorzy trzech sądeckich szkół. Przekazali je dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza Józef Klimek oraz dyrektor Inkubatora Przedsiębiorczości Grzegorz Sus. To w sumie ponad osiem milionów złotych na kształcenie zawodowe.
 


 

Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych i Zespół Szkół nr 1, czyli popularny gastronom – to trzy szkoły, które dzięki pieniądzom podniosą swoim uczniom wartość na rynku pracy.
 


 

- W ramach tych projektów realizowane będą kursy dla młodzieży, które dadzą dostęp do dodatkowych kompetencji i kwalifikacji, które to z całą pewnością przydadzą się na rynku pracy absolwentom, którzy opuszczą mury szkoły – mówił Grzegorz Sus, dyrektor Inkubatora Przedsiębiorczości, który realizuje projekty pod nazwą „Utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych” dla trzech sądeckich szkół. – W projektach biorą udział także nauczyciele. Także oni podnoszą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w kursach doszkalających i studiach podyplomowych. Poza tym pracownie szkolne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt. Kwota ogólna doposażenia to dwa miliony złotych. Kolejny element tych projektów to udział uczniów w stażach zawodowych. Jest to taki fajny element, który pozwala uczniom na zdobycie doświadczeń w takich realnych warunkach pracy w przedsiębiorstwach. I jeszcze jeden punkt projektów, to stypendia dla uczniów, którzy osiągają najlepsze wyniki w nauczaniu przedmiotów zawodowych.
 

 

 

Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych otrzymał promesę na 4 332 470 zł.
- Zwiększyliśmy komfort pracy w pracowniach informatycznych i elektrycznych – mówił dyrektor szkoły Walenty Szarek. - Nie o pomyślenia byłoby, gdybyśmy musieli z własnych środków wyposażyć te pracownie w klimatyzację, nowe meble i bardzo nowoczesny sprzęt. Z tych środków uruchomiliśmy pięć pracowni kompletnie odnowionych. Sprzęt, który dostaliśmy, mimo szalonego tempa technologicznego, przez jakieś osiem do dziesięciu lat będzie sprzętem na czasie i który będzie dobrze służył młodzieży. Szczególnie cieszę się ze sprzętu, który otrzymaliśmy na doposażenie pracowni teleinformatycznych. Jest to nowa branża, nowy kierunek, a jego główną cechą jest to, że sprzęt teleinformatyczny jest piekielnie drogi.


Zespół Szkół nr 1 otrzymał promesę na 2 456 024 zł.
- Doposażyliśmy pracownie technologii gastronomicznej, ale też pracownię obsługi klienta z nowoczesnymi panelami kelnerskimi, co teraz jest już standardem we wszystkich firmach gastronomicznych. Mamy też nowoczesną salę hotelarską z pokojem hotelarskim, który będzie służył do nauki w zawodzie technika hotelarza – wymieniała korzyści z otrzymania promesy dyrektor szkoły, Barbara Świętoń. - Te pieniądze to przede wszystkim poszerzenie oferty edukacyjnej dla naszej młodzieży, bo zawód gastronomiczny to nie tylko gotowanie, ale też różnego rodzaju kwalifikacje. Prowadzimy bardzo dużo kursów i cieszą się one powodzeniem wśród uczniów. To są kursy obsługi kasy fiskalnej, zdobnictwa cukierniczego, domowego wyrobu wędlin, kursy potraw regionalnych i wypieku chleba czy aranżacji stołów . Łącznie zrealizujemy kursy w piętnastu kwalifikacjach.


 

 Zespół Szkół Budowlanych otrzymał promesę na 1 389 277 zł
- Centrum Kompetencji Zawodowych w branży budowlanej, jakie zostało utworzone w naszej szkole – mówił dyrektor Andrzej Sojka – to na pewno dla nas wielka szansa na to, aby kształcić w sposób nowoczesny. Młodzież przychodząca do szkoły pragnie zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności na sprzęcie, który właściwie przystępuje do realiów. Ważnym aspektem jest też mobilizowanie młodzieży do bardziej wytężonej pracy. Tutaj zwracam uwagę na stypendia, które są fundowane w ramach projektu. Bardzo ważne jest też kształcenie kadry profesorskiej. Nauczyciele będą korzystać z kursów i studiów podyplomowych na kierunkach, które wychodzą naprzeciw potrzebom rynku budowlanego, na przykład budownictwa energooszczędnego.

Pieniądze na tworzenie Centrów Kompetencji Zawodowych zostały pozyskane z Europejskiego Funduszu Społecznego i zostały już przekazane szkołom, które realizują swoje projekty od września 2017 roku.
 

 

Autor: Monika Zagórowska Dodano: 2018-02-08 14:48:55