Sobota, 04 lipca 2015 Temp. max: 31 °C
Temp. min: 15 °C
Wiatr: km/h
Ciśnienie: 1021.0 hPa
Imieniny obchodzą:
Elżbieta, Teodor, Malwina
Szukaj:
 
Klub Sportowy „Start”
 
Rok założenia: 1953
Barwy: czerwono – czarno – białe
Adres: Kościuszki 2, 33-300 Nowy Sącz
telefon: tel./fax: +18 4421 402
strona www (nieoficjalna): http://startnowysacz.futbolowo.pl/
Prezes: Krzysztof Szkaradek
Sekcja: kajakarstwo górskie, tenis stołowy, piłka nożna.
Stadion: otwarty w 1963 r., pojemność - 1500 miejsc (500 siedzących)

Kajaki i futbol


Założycielami Spółdzielczego Klubu Sportowego „Start” byli działacze sportowi: Tadeusz Dobosz, Tadeusz Chowaniec, Stanisław Fetter, Eugeniusz Fritz, Władysław Malik, Ludwik Piotrowski, Bolesław Serkowski. Postawili oni na rozwój dwóch sekcji: kajakarstwa górskiego i piłki nożnej, a także tenisa stołowego i kolarstwa. Była też sekcja siatkówki (jej inicjatorem był Józef Batosz), żeglarska (Karol Hille), lekkoatletyczna (Roman Stramka, Zygmunt Białkowski,  Tadeusz Żygłowicz). Do długoletnich działaczy należeli: Stanisław Biskupski, Czesław Dziedzic, Tadeusz Nowak „Topór”, Marian Gonciarz, trenerzy Antoni Kurcz i Kazimierz Kuropeska.

 

Kajakarze już w latach sześćdziesiątych zaczęli dominować w Polsce, wygrywają większość ważniejszych zawodów, zarówno w punktacji drużynowej, jak i indywidualnie.  Pierwsze mistrzostwa Polski w slalomie kajakowym rozegrano w Nowym Sączu w 1963 r.  Klub dochował się wielu olimpijczyków i medalistów mistrzostwa świata. Był współbudowniczym toru kajakowego w Wietrznicy k. Łącka, współorganizatorem imprez rangi międzynarodowej, a ostatnio, w 2008 r. 60. mistrzostw Polski, które po latach powróciły do Nowego Sącza i zostały rozegrane na Dunajcu w rejonie mostu heleńskiego. Impreza wzbudziła duże zainteresowanie, nadbrzeże od skarpy poniżej ruin zamku Jagiellonów po rejon firmy Koral wypełniły rzesze kibiców, a także amatorów spacerów nad rzeką. 


Piłkarze dwukrotnie grali w III lidze: 1983/84 i 1985/86 (najlepszym zawodnikiem w tym okresie był Zbigniew Małek). Spore sukcesy odnosili juniorzy i trampkarze. Obecnie I drużyna piłkarska występuje w A klasie, a jej trenerem jest Andrzej Łojek. W ostatnich latach do znanych piłkarzy, którzy występowali w Starcie należą: Maciej Besbir, Bartłomiej Damasiewicz, Jarosław Kandyfer, Tymoteusz Kasprzycki, Maciej Korzym, Grzegorz Nowak, Jacek Ruchała, Rafał Smoleń, Jacek Tomczak, Jakub Wańczyk.
W II lidze (od 1986) występowały tenisistki stołowe (m.in. Krystyna Trojan, Anna Wicher, Marta Dziedzic), wywalczając awans do I ligi (1992).
Do dziś klub prowadzi działalność na rzecz usportowienia osób niepełnosprawnych; narciarze-inwalidzi - podopieczni trenera Stanisława Ślęzaka - uczestniczyli i zdobywali medale w paraolimpiadach zimowych.
Prezesi: Tadeusz Dobosz 1953, Stanisław Fetter 1954-1960, Kazimierz Galas 1961-1965, Apolinary Głąb 1966-1971, Julian Kocemba 1971, Andrzej Cisoń 1972, Jan Oracz 1972-1992,  Krzysztof Szkaradek (od 1992).
 
Olimpijczycy i mistrzowie świata


Zawodnicy z sądeckich klubów (Startu i Dunajca) z biegiem czasu stali się wielokrotnymi medalistami MŚ. W latach 60. i 70. do czołowych zawodników należeli: Janina Kołodziejczyk–Kin, Krystyna Bodziony, Karol Hopek, Ryszard Maciaś, Marian Gonciarz.
Największe osiągnięcia przypadły na lata siedemdziesiąte, kiedy do głosu doszło pokolenie mistrzów świata. Awans slalomu do programu igrzysk olimpijskich w 1972 r. sprawił, że władze sportowe spojrzały na kajakarstwo górskie łaskawszym okiem. Do szturmu przystąpiła utalentowana młodzież wyszkolona przez trenera Antoniego Kurcza. Na torze olimpijskim w Augsburgu w jedynkach kobiet Maria Ćwiertniewicz (Pieniny Szczawnica) i Kinga Godawska (Start) otarły się o brąz, dwójka z Dunajca – Jan Frączek i Ryszard Seruga zajęli piąte miejsce, pech odebrał wysoką lokatę Jerzemu Jeżowi i Wojciechowi Kudlikowi ze Startu.


Za rok, w rewanżu, na mistrzostwach świata w Szwajcarii, rozwiązał się worek z medalami. Złoto–srebrno–brązowa seria trwała do lat osiemdziesiątych. Marysia Ćwiertniewicz została bezkonkurencyjną królową górskich slalomów. Kolejne medale zdobywali Wojciech Gawroński, Marek Maślanka, Maciej Rychta, Zbigniew Leśniak, Zbigniew Czaja, Henryk Popiela, Jacek Kasprzycki i inni.
Trenerami kadry narodowej w kajakarstwie górskim byli następujący sądeczanie: Tadeusz Nowak, Antoni Kurcz, Jerzy Scheuer, Jan Frączek, Władysław Olchawa, Kazimierz Kuropeska, Zbigniew Leśniak, Wojciech Gawroński.


Jaka szkoda, że w tych złotych latach nie było kajakarstwa górskiego w programie olimpiad. Przygoda olimpijska stała się dopiero później udziałem kolejnych sądeczan: w Barcelonie w 1992 r. – Krzysztofa Bieryta, Grzegorza Sieroty i Lucyny Knapczyk; w Atlancie w 1996 r. – Jerzego Sandery i Ryszarda Mordarskiego oraz dwójki kanadyjkarzy Krzysztofa Mordarskiego i Sławomira Wójsa. Trenerem kadry olimpijskiej był wtedy sądeczanin Kazimierz Kuropeska.
W Sydney w 2000 r. na igrzyskach startowali: Beata Grzesik (Start Nowy Sącz, potem AZS AWF Kraków), oraz Krzysztof Bieryt i Sławomir Mordarski – Andrzej Wójs (wszyscy Start). W Atenach w 2004 r.: Agnieszka Stanuch (Start, potem AZS AWF Kraków) oraz Paweł Sarna – Marcin Pochwała (Start, potem AZS AWF Kraków).


Nie brakowało sądeczan na olimpiadzie w Pekinie w 2008 r. Zarówno Krzysztof Bieryt (C–2), jak i Dariusz Popiela (K–1), wywalczyli w doborowej stawce dobre, ósme miejsca. Duet Paweł Sarna i Marcin Pochwała w C–2 również zajęli ósmą pozycję.  Agnieszka Stanuch osiągnęła życiowy sukces zajmując piąte miejsce w K–1. Przebiła swojego ojca Jerzego, który w 1972 roku w Igrzyskach Olimpijskich w Monachium był 14, również w K–1.

 

Krzysztof Bieryt nr 1


Najbardziej utytułowanym zawodnikiem 'Startu” jest olimpijczyk Krzysztof Bieryt, sportowiec Sądecczyzny 2008 roku.
Krzysztof Bieryt (178 cm, 79 kg) ) – ur. 17 maja 1974 r. w Nowym Sączu, syn Józefa i Józefy Madziarczyk. Pochodzi z Kadczy. Elektromechanik. Od 1986 r. kanadyjkarz (C-1) nowosądeckiego klubu Start,  któremu do dzisiaj pozostaje wierny. Wychowanek trenera Marka Maślanki (trenerzy kadry: Robert Korzeniewski, obecnie Zbigniew Miązek). Wielokrotny mistrz Polski w slalomie i zjeździe kajakowym. Jako jeden z pierwszych polskich slalomistów, mając 17 lat, zdobył w Norwegii (Sjöa) tytuł mistrza świata juniorów. Mistrz świata w zespole na olimpijskim torze w Barcelonie (1999), wicemistrz Europy (2004, 2008), dwukrotny zwycięzca kajakowego Pucharu Świata (1991, 1992). Olimpijczyk z Barcelony (1992), Sydney (2000) i Pekinu (2008), gdzie zajął 8 miejsce. Odznaczony m. in. Srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. W dorobku ma ok. 50 medali różnego koloru. Żona Małgorzata (pracuje w GOK w Chełmcu), 9-letnia córka Gabriela i 4-letni syn Szymon.

 

Oprac. Leś