Wtorek, 23 kwietnia 2019 Imieniny obchodzą: Wojciech, Jerzy, Adalbert
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Prezydent Ryszard Nowak Sądeczaninem 2009 Roku

Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak wygrał plebiscyt na Sądeczanina Roku 2009, który od 11 lat organizuje Fundacja Sądecka. Wyniki plebiscytu ogłoszono podczas uroczystej gali w Małopolskim Centrum Kultury „SOKÓŁ”. Na uroczystość, oprócz zaproszonych gości, licznie przybyli krewni i przyjaciele kandydatów do nagrody. Swoją obecnością zaszczycił po prawie roku nieobecności Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara. Obecni byli również parlamentarzyści oraz przedstawiciele sądeckich samorządów. 

 

 

Autor filmu: Zespół TV Małopolska
Źródło: UMWM-Internetowa Telewizja Samorządowa TV Małopolska

W tym miejscu jest film

 

W gronie osób, które Kapituła plebiscytu, pod przewodnictwem Zygmunta Berdychowskiego, prezesa Fundacji Sądeckiej, nominowała do tytułu „Sądeczanin Roku 2009", znaleźli się:

Bernadeta Argasińska, cukiernik, spadkobierczyni i współwłaścicielka wytwórni lodów "Lwowianka" w Nowym Sączu;

Andrzej Danek, mistrz piekarski, właściciel firmy "Danek", wiceprezes Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Sączu, prezes MKS "Sandecja";

Jerzy Giza, nauczyciel i wychowawca, założyciel i dyrektor niepublicznej szkoły podstawowej i gimnazjum w Krakowie, autor "Nowosądeckiej Listy Katyńskiej";

Ks. Franciszek Klag, emerytowany proboszcz Rytra, budowniczy elektrowni wiatrowej i wodnej, służących do ogrzewania i oświetlenia kościoła;

Maria i Władysław Kruczkowie, małżeństwo nauczycieli historii w II LO im. M. Konopnickiej w Nowym Sączu, autorzy licznych publikacji historycznych, honorowi członkowie PTH;

Ryszard Nowak, samorządowiec, prezydent Nowego Sącza, mecenas kultury, przyjaciel sportowców;

Zenon Szewczyk, nauczyciel, radny powiatowy z Podegrodzia, autor "Kuchni Lachów Sądeckich";

Andrzej Szkaradek, szef sądeckiej "Solidarności" od czasów stanu wojennego, niezłomny obrońca praw człowieka i swobód związkowych;

Andrzej Wiśniowski, właściciel firmy "Wiśniowski" w Nowym Sączu, zatrudniającej ok. 1000 osób, znany producent bram i ogrodzeń;

Katarzyna Zielińska, aktorka filmowa i piosenkarka ze Starego Sącza, znana z licznych koncertów i seriali telewizyjnych.

 

 

 

Sądeczaninem 2009 Roku został Ryszard Nowak, który otrzymał prawie połowę spośród 7378 głosów, które wpłynęły na konkurs. Werdykt kapituły plebiscytu, która podliczyła głosy, przedstawiła jego ubiegłoroczna laureatka dr Anna Szczepanik-Dziadowicz.

Ten tytuł jest dla mnie zachętą i mobilizacją do dalszego działania, traktuję go jako nagrodę dla całego zespołu ludzi, którzy razem ze mną zmieniają nasze miasto – powiedział Ryszard Nowak. Prezydent podziękował również wszystkim, którzy oddali na niego głos. Zwracając się do tegorocznych nominowanych, podkreśłił, że wszyscy zasługują na to wyróżnienie, ponieważ każda z tych osób, poprzez pracę zawodową i społeczną, działa z myślą o rozwoju miasta i dla dobra mieszkańców. Chwilę później Sądeczanin 2009 roku odbierał kwiaty i gratulacje.

Gratulacje laureatowi złożył Marszałek Marek Nawara. - Dla osób, którzy poświęcili swoją zawodową aktywność służbie publicznej, nie ma chyba cenniejszych wyróżnień od tych, przyznawanych przez przedstawicieli społeczności, na rzecz których działają – mówił marszałek Marek Nawara. - Pana Prezydenta wyróżnia odwaga, aktywność, konsekwencja w realizacji zamierzeń i zdolność dobrego planowania. Jest też człowiekiem wszechstronnym, rozumiejącym dobrze znaczenie gospodarki, działającym na rzecz sportu i kultury. Ma doświadczenie tak w pracy samorządowej, jak i parlamentarnej. Zmienia sądecką rzeczywistość.

Nagrodę specjalną prezesa Fundacji Sądeckiej Zygmunta Berdychowskiego otrzymał Andrzej Szkaradek, szef „Solidarności”.

Gdyby nie Andrzej Szkaradek, to nie byłoby „Solidarności” w Nowym Sączu, albo była inna i wtedy też nasze miasto inaczej by wyglądało – uzasadniał swój wybór prezes FS.

Nagroda specjalna starosty Jana Golonki przypadła ks. Franciszkowi Klagowi, emerytowanemu proboszczowi Rytra, który wyprzedził swój czas, wykorzystując wiatr i wodę do wytwarzania energii elektrycznej i ogrzewania kościoła „wtedy kiedy jeszcze nikomu nie śnił się protokół z Kio”, jak to ujął starosta.

Nagroda specjalna prezydenta Nowego Sącza trafiła do małżeństwa historyków z II LO im. M. Konopnickiej Marii i Władysława Kruczków, za wpajanie wielu pokoleniom sądeczan umiłowania dziejów ojczystych oraz wychowanie 70 laureatów i finalistów olimpiad historycznych.

Galę, którą zorganizowała Fundacja Sądecka, we współpracy z powiatem nowosądeckim, miastem Nowym Sączem oraz lokalnymi mediami uświetnił występ Natalii Zabrzeskiej z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pod dyrekcją ppłk. Stanisława Strączka.

"Sądeczanin Roku" to wyróżnienie nadawane osobom wywodzącym się z Sądecczyzny i działającym na terenie powiatu nowosądeckiego, które swoją pracą zawodową i społeczną wpływają pozytywnie na kształt i rozwój społeczności w której żyją, a swoją postawą kształtują pozytywne wzorce, uczą szacunku do miejsca urodzenia, do wartości, w których człowiek wzrasta, do kultury i tradycji swojego regionu. Laureatami plebiscytu są: Barbara Szarota. ks. prałat Stanisław Lisowski, ks. Mieczysław Czekaj, Wiesław Czop, Ryszard Florek, ks. Janusz Szczypka, gen. Zygmunt Staniszewski, Krzysztof Mączka, Piotr Droździk, dr. Anna Szczepanik- Dziadowicz.

  

 

Autor: - Dodano: 2010-02-01 13:03:16