Wtorek, 19 czerwca 2018 Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Romuald
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom w Nowym Sączu

To kolejna szansa na to, żeby zaszczepić swoje dziecko i uchronić przed tymi groźnymi bakteriami. Województwo Małopolskie wspólnie z Urzędem Miasta Nowego Sącza  realizuje na terenie miasta program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2017 r. Jego efektem ma być m.in. zmniejszenie przypadków  zachorowań na infekcje pneumokokowe oraz ich niebezpieczne powikłania.
 

plakat promujący bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom

 

- Zdrowie Małopolan – szczególnie tych najmłodszych to przedmiot naszej największej troski i uwagi. Realizowany przez Małopolskę program szczepienia przeciwko pneumokokom, wypełnia lukę w systemie świadczeń zdrowotnych i pozwala zaszczepić maluchy także tym rodzinom, których nie stać na drogie szczepionki dodatkowe. Dlatego ogromnie cieszy nas fakt, że do współpracy przy programie dołącza coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.
 

W ramach małopolskiego programu można zaszczepić dzieci mieszkające na terenie miasta Nowego Sącza. Szczepienie dotyczy dzieci urodzonych przed  1 stycznia 2017 r.,  do ukończenia przez nie 36 miesiąca życia. Ważne, aby dniu podania szczepionki dziecko nie miało więcej niż 3 lata.
 

Dziecko zakwalifikowane przez lekarza do szczepienia przeciw pneumokokom otrzyma bezpłatnie pierwszą  dawkę szczepionki. W październiku 2017 planuje się kolejną turę darmowych szczepień pod warunkiem, że podmiot realizujący będzie jeszcze dysponował wolnymi szczepionkami,  tzn. do 30.09.2017 r. nie będzie zapisanych kolejnych  dzieci do otrzymania dawki szczepionki.
 

Warto przypomnieć, że pneumokoki, czyli bakterie dwoinki zapalenia płuc, mogą wywołać wiele groźnych chorób: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę, zapalenie stawów, zapalenie płuc, ucha środkowego, zapalenie zatok. Powszechne szczepienia zmniejszają zapadalność na choroby wywołane przez pneumokoki, zmniejszają nosicielstwo bakterii oraz zmniejszają ilość stosowanych antybiotyków oraz hospitalizacji.
 

Programu zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce jest od lat prowadzony przez województwo małopolskie. Jego autorem jest dr n. med. Hanna Czajka, absolwentka Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie, pediatra, specjalista chorób zakaźnych z wieloletnim doświadczeniem. Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych w 2014 roku.
 

Szczepienia w Nowym Sączu realizuje:

Centrum Medyczne Batorego Sp. z o.o. w Nowym Sączu, Al. Batorego 77.
Zapisy dzieci do szczepienia przeciw pneumokokom przyjmowane będą w siedzibie Przychodni Centrum Medyczne Batorego – Poradnia Dziecięca Budynek C, bądź telefonicznie pod nr tel.: 18 442 00 06 wew. 2  lub  18 442 00 06 w. 341
 

Program będzie realizowany do wyczerpania szczepionek lub do 01.12.2017 r.
 

Program realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, współfinansowany z budżetu Miasta Nowego Sącza.

Prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety wiedzy na temat zakażeń pneumokokowych i przekazanie jej do Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miasta Nowego Sącza.
 

ZACHĘCAMY RODZICÓW DO SKORZYSTANIA Z BEZPŁATNYCH SZCZEPIEŃ
 

 

Autor: Referat Komunikacji Społecznej Dodano: 2017-07-26 13:35:36