Sobota, 23 września 2017 Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław
Szukaj:

 

Chór I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu
ul. Długosza 5
33-300 Nowy Sącz
e-mail: scs@scherzo.nsnet.pl
www.scherzo.art.pl
Prezes: Andrzej Citak

Chór „Scherzo” powstał w 1987 r. Jest czterogłosowym chórem mieszanym, skupiającym młodzież z kilku szkół sądeckich. Liczy około 60 osób w wieku 15-18 lat.  Zespół pracuje również w dwóch formacjach: jako  zespół  wokalny wykonujący madrygały i chansonne oraz chór kameralny śpiewający muzykę dawną. Repertuar zespołu obejmuje głównie muzykę polską okresu Renesansu oraz współczesną m.in. fragmenty „Carmina Burana” C. Orffa i „Misa Criolla” A. Ramireza.  Jest zdobywcą wielu nagród na konkursach ogólnopolskich. Koncertował za granicą, m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Belgii i Anglii.  W 1993 i 1997 r. wystąpił z koncertami u papieża Jana Pawła II. W latach 1991-95 chór działał pod patronatem Młodzieżowego Domu Kultury.  W 1996 r. powstało stowarzyszenie wspierające chór organizacyjnie. Zespół podnosi swój poziom artystyczny m. in. na wakacyjnych obozach szkoleniowo-wypoczynkowych. Jego działalność jest finansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Wydział Kultury Urzędu Miejskiego, Kuratorium Oświaty, Radę Szkoły oraz sponsorów prywatnych.


Założycielem i dyrygentem chóru jest dr Andrzej Citak — muzyk, pedagog, chórmistrz, urodzony w 1959 r. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego w Bydgoszczy. Nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu.


Najważniejsze nagrody chóru:

1. dziesięć „Harf Eola”, w tym dwie złote oraz cztery srebrne i pięć brązowych w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu,

2. trzy „Srebrne Kamertony” w finale Konkursu Chórów Szkolnych w Bydgoszczy,

3. wyróżnienie w Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat”,

4. II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Chórów w Neerpelt w Belgii,

5. „Złote Pasmo” (I nagroda) podczas IV Małopolskiego Konkursu Chórów na zamku w Niepołomicach.

  

Opracowała: BJ